Tak wygląda rekonstrukcja piersi po mastektomii. Zobacz, jak przebiega operacja krok po kroku

2022-05-18 8:30

Piersi są jednym z głównych atrybutów kobiecości. I choć wydaje się, że nie najważniejszym, to dla wielu kobiet konieczność poddania się mastektomii jest ogromnym wyzwaniem. O tym, jak to jest stracić biust, a potem go odzyskać opowiedziała Magdalena, która przeszła operację wymiany ekspandera na implant po wygranej walce z nowotworem. Cały zabieg przeprowadził dr n. med. Aleksander Grous, specjalista chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej, który w pierwszym odcinku cyklu "Skalpel" opowiedział, jak wygląda operacja krok po kroku.

Jak to było w Pani przypadku? Ile czasu zajęło podjęcie decyzji o rekonstrukcji piersi?

Chodziłam ponad rok czasu bez jednej piersi. Oczywiście można to zatuszować protezą i można się do tego przyzwyczaić. Miałam pełne usunięcie razem z węzłem wartowniczym. W moim przypadku było tak, że przy pierwszej operacji podjęłam decyzję o tym, że nie decyduję się na rekonstrukcję, ze względu na obawy związane z radioterapią.

W momencie, kiedy pojawiła się wiadomość, że mam mutację genetyczną i wysokie ryzyko nowotworu sutka w drugiej piersi, pojawiła się myśl, że może warto zrekonstruować tę pierś, którą miałam usuniętą z powodu nowotworu.

Doktorze, jak wygląda procedura przygotowania się do zabiegu?

Pacjentka nie może mieć od razu wszczepionego implantu, bo na implant nie ma miejsca pod skórą. W pierwszej kolejności wszczepia się implant, który potem stopniowo wypełnia się solą fizjologiczną. Dopiero po kilku miesiącach, kiedy skóra będzie odpowiednio rozciągnięta można myśleć o zabiegu. 

Skalpel to nowy format wideo realizowany przez Poradnik Zdrowie we współpracy z Europejskim Centrum Zdrowia Otwock. Ma charakter edukacyjny. W każdym odcinku pokazana jest inna operacja.