Dobrze zarabiasz? Zdaniem naukowców wysoki dochód poprawia samoocenę

2021-04-09 14:29

Wysokie zarobki sprawiają, że ludzie są bardziej szczęśliwi i pewni siebie. Ta teza została sformułowana przez zespół naukowców pod kierownictwem prof. Eddiego Tonga z NUS Arts and Social Sciences z Singapuru.

Dobrze zarabiasz? Zdaniem naukowców wysoki dochód poprawia samoocenę
Autor: Getty Images

Co dokładnie odkryli naukowcy? Osoby, które bardzo dobrze zarabiają, cieszą się zdecydowanie lepszym zdrowiem psychicznym. Z badania wynika, że dochód ma wpływ na to, jakie podejście ludzie mają do siebie i życia. Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Eddiego Tonga przyjrzał się zagadnieniu, czy występuje związek między dochodem a strefą emocjonalną.

Wysokie zarobki a samoocena

Badacze przeanalizowali dane z pięciu badań, uwzględniając też ankietę, w którą wypełniło 1,6 miliona osób z 162 krajów. Na podstawie tych danych doszli do wniosku, że wysoki dochód to czynnik, który wywołuje pozytywne emocje i zwiększa poczucie własnej wartości (m.in. wzrost pewności siebie, determinacji). Negatywne emocje związane z samooceną takie jak lęk, smutek, poczucie kontroli zostają uśpione. Co więcej, jeśli status materialny będzie utrzymywał się na tym poziomie przez kolejne lata, to mimo upływu czasu, te osoby będą nadal z siebie zadowolone.

Odkryto, że istnieje związek między wysokimi zarobkami a samooceną. Nie ma jednak odniesienia do relacji interpersonalnych, ani uczuć, jakimi obdarza się bliskich. - Badania rzeczywiście pokazują, że wysokie zarobki i emocje są ze sobą powiązane. Im więcej zarabia dana osoba, tym bardziej jest prawdopodobne, że będzie odczuwać dumę i pewność siebie. Smutek i zmartwienie raczej nie będą jej towarzyszyły – wyjaśnił autor badania prof. Eddie Tong. Dodał, że dochód nie sprawia, że można być bardziej empatycznym i opiekuńczym w stosunku do innych. Nie znaleziono na razie żadnych dowód na to, że wysokie zarobki wpływają na harmonię społeczną.

Wyniki badania ukazały się w czasopiśmie „American Psychological Journal Emotion”.

Źródło: Medical Express

Depresja - choroba śmiertelna