Dobre wieści! NFZ zapłaci za leczenie 8-letniego Eryka, który urodził się z rzadką wadą serca

2022-11-14 7:55

NFZ pokryje koszty leczenia 8-letniego Eryka, który urodził się z bardzo rzadką wadą serca. "To cuda!" - przekazała na Twitterze dziennikarka zaangażowana w zbiórkę pieniędzy dla chłopca. Adam Niedzielski komentuje: "To nie cuda" i wyjaśnia, w jakich sytuacjach NFZ finansuje operacje za granicą.

NFZ zapłaci za leczenie 8-letniego Eryka, który urodził się z rzadką wadą serca
Autor: Twitter NFZ zapłaci za leczenie 8-letniego Eryka, który urodził się z rzadką wadą serca

Eryk urodził się z rzadką wadą serca. Chłopiec ma dopiero 8 lat, a zdążył już przejść dwie poważne operacje. To nie wystarczyło, konieczna jest kolejna operacja - tym razem w Stanach Zjednoczonych. Zbiórkę na jego leczenie prowadził Caritas Polska.

Poradnik Zdrowie: arytmia serca

Z tą wadą serca rodzi się mniej niż 0,05 proc. noworodków

Chłopiec przyszedł na świat z rzadko spotykaną wadą serca - występuje ona u zaledwie 0,05 proc. noworodków. W komunikacie na stronie Caritasu czytamy: "U tych dzieci dochodzi do niedorozwoju lewej części serca, która jest odpowiedzialna za pompowanie krwi bogatej w tlen, do tętnicy głównej i za jej pośrednictwem do całego ciała".

Czytaj też: Dwa proste testy pomogą ocenić, czy masz zdrowe tętnice. Zrobisz je w domu

Tylko operacja w Stanach Zjednoczonych może uratować życie 8-latka

Chłopiec ma już za sobą dwie operacje, jednak konieczna jest kolejna. Tylko w ten sposób można uratować jego życie: "Jedyną nadzieją dla Eryka jest leczenie w Stanach Zjednoczonych"- czytamy dalej.

NFZ sfinansuje leczenie Eryka. Koszt to kilka milionów złotych

Ilona Januszewska, dziennikarka TV Republika zamieściła w niedzielę wpis na Twitterze, w którym przekazała: "Cuda się zdarzają! Cała Polska zbierała na leczenie Eryka! Był też bohaterem programu +NaPomoc+ w TV Republika. Zebrano 9 mln zł, jednak na drugą operację zabrakło. Dostaliśmy wiadomość: NFZ sfinansuje leczenie w USA za kilka milionów złotych".

Minister zdrowia wyjaśnia, kiedy NFZ finansuje leczenie za granicą

Minister zdrowia w odpowiedzi na wpis dziennikarki odpowiedział: "To nie cuda" i wyjaśnił, w jakich sytuacjach NFZ może rozważyć wydanie zgody na sfinansowanie leczenia za granicą.

"Jeśli leczenie nie może zostać przeprowadzone w terminie niezbędnym z punktu widzenia aktualnego stanu zdrowia albo leczenie nie może zostać przeprowadzone w Polsce to NFZ, po przeanalizowaniu sprawy, wydaje zgodę na leczenia za granicą i finansuje je" - podał minister zdrowia na Twitterze.