Dwa proste testy pomogą ocenić, czy masz zdrowe tętnice. Zrobisz je w domu

2022-10-11 15:01

Konsekwencją choroby tętnic obwodowych może być nawet udar mózgu, zawał serca czy amputacja stopy. Ważne jest więc, by rozpoznać ją i zacząć leczyć na wczesnym etapie. Pomogą w tym przede wszystkim badania zlecone przez lekarza. Ryzyko tej choroby mogą również pomóc ocenić dwa testy, które każdy z nas może wykonać samodzielnie w domu.

Dwa proste testy pomogą ocenić, czy masz zdrowe tętnice. Zrobisz je w domu
Autor: Getty Images

Choroba tętnic obwodowych (PAD peripheral artery disease) dotyczy dużych tętnic - z wyjątkiem tętnic wieńcowych, łuku aorty i tętnic mózgu. Rozwija się, gdy w tętnicach zaczynają odkładać się blaszki miażdżycowe. Wówczas światło tętnicy stopniowo się zwęża, co zaburza przepływ krwi, dając określone objawy, które zależą od miejsca, w którym rozwija się PAD.

Na PAD narażone są przede wszystkim osoby z hiperlipidemią, czyli zbyt wysokim poziomem cholesterolu, diabetycy, chorzy z nadciśnieniem tętniczym, osoby otyłe, palące papierosy, mało aktywne fizycznie.

Testy uniesienia i opadania nóg pomogą oszacować ryzyko PAD

Ryzyko rozwoju choroby tętnic wieńcowych może oszacować lekarz na podstawie różnych badań, w tym badania krwi i stężenia lipidów - i ogólnej oceny stany zdrowia pacjenta.

Można je również ocenić samodzielnie, wykorzystując do tego dwa proste testy. Zajmą kilka chwil, a pozwolą oszacować możliwość rozwoju PAD nawet nim jeszcze pojawią się pierwsze objawy tej choroby.

Pierwszy to test uniesienia nóg. Połóż się na łóżku na plecach, następnie unieś nogi o około 60 stopni, i na zmianę uginaj i prostuj kolana. Ta część powinna zająć 30 do 60 sekund. Jeśli po tym czasie stopa stanie się blada lub zacznie boleć to znak, że przepływ krwi jest zbyt słaby.

Drugie badanie to test opadania nóg. Wykonaj go tuż po teście uniesienia nóg. Usiądź na łóżku, przesuń się na krawędź, opuść nogi na podłogę. Stopa, w której krążenie jest prawidłowe, szybko odzyska naturalny kolor, natomiast stopa o zaburzonym krążeniu będzie potrzebowała więcej czasu. 

Poradnik Zdrowie miażdżyca

Choroba wystaw sklepowych to nie żarty. Te objawy mogą na nią wskazywać

Powyższe testy nie służą do postawienia diagnozy, bo to może zrobić tylko lekarz. Dlatego jeśli niepokoi cię ich wynik, nie zwlekaj z wizytą - zwłaszcza, jeśli odczuwasz objawy mogące wskazywać na rozwój PAD. A są one dość charakterystyczne.

Jeśli choroba dotyczy kończyn dolnych, takim objawem jest przede wszystkim chromanie przestankowe, czyli ból nóg, który nasila się w trakcie chodzenia i mija, gdy chory stanie - przez takie częste wymuszone postoje PAD określana jest jako "choroba wystaw sklepowych". Inne możliwe objawy to m.in. oziębienie kończyn, zmiana odcienia skóry, mrowienie i skurcze.

Ale nawet jeśli wynik tych testów wydaje się prawidłowy i nie odczuwasz żadnych objawów, warto przy najbliższej okazji wykonać coroczne badania profilaktyczne, w tym ocenę stężenia cholesterolu. Skierowanie na takie badanie wyda ci lekarz rodzinny.