Dobre wieści dla diabetyków! Refundacja igieł do insuliny tuż tuż

2021-07-22 15:16

Refundowany dostęp do igieł do wstrzykiwaczy insulinowych? Jest możliwy. W tym temacie rekomendację wydał prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Poznaj więcej szczegółów!

Około 676 tys. diabetyków w Polsce korzysta z igieł do wstrzykiwaczy. Jest jednak szansa, że osoby chorujące na cukrzycę doczekają się niebawem objęcia refundacją igieł zarówno 5 mm, jak i 8 mm do penów insulinowych.

Regularna zmiana igieł jest bardzo ważna dla prowadzenia bezpiecznej i skutecznej terapii. Wtedy jest mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań takich jak:

  • lipohipertrofia,
  • epizody niewyjaśnionej hipoglikemii,
  • ból w miejscu wkłucia,
  • obniżenie skuteczności przyjmowanego leczenia.
Badaj się i lecz - Cukrzyca

Diabetycy nie zmieniają często igieł do insuliny. Jaki powód?

Polska jest jednym z ostatnich państw w Europie, obok m.in. Bułgarii i Rumunii bez dostępu do refundacji igieł. Z danych Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wynika też, że 90 proc. osób korzysta z jednej igły podczas kolejnych iniekcji insuliny, natomiast 71 proc. przynajmniej dziesięciokrotnie. Dlaczego pacjenci nie decydują się na zakup igieł? Powodów jest wiele, ale jednym z nich są względy finansowe. Najczęściej diabetycy używają tylko tych igieł, które są dołączane do opakowania insuliny.

Refundacja igieł do wstrzykiwaczy może poprawić jakość opieki diabetologicznej, a w szczególnie pomóc pacjentom, którzy stosują insulinoterapię. Obecnie obowiązuje zalecenie, aby używać krótszych igieł, ale zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków powinien być zapewniony też dostęp do tych dłuższych.

Kolejnym krokiem w procesie refundacyjnym są negocjacje producenta z Ministerstwem Zdrowia.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.