Do specjalisty dostaniesz się w 30 dni. Kolejne województwa dołączyły do Krajowej Sieci Kardiologicznej

2022-11-22 9:27

Pilotażowy program Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK) zasiliło właśnie sześć kolejnych województw. Dla mieszkańców województwa dolnośląskiego, łódzkiego, pomorskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i śląskiego oznacza to szybszy i łatwiejszy dostęp do specjalisty.

Przychodnia POZ
Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Krajowa Sieć Kardiologiczna jest programem, który ma przyspieszyć drogę pacjenta do zdiagnozowania schorzenia i jego leczenia. Maksymalnie w ciągu 30 dni mieszkańcy województw objętych programem mają trafiać do lekarza specjalisty, aby rozpocząć leczenie. Na kwalifikacje do programu mogą kierować lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), poradnie kardiologiczne, oddziały o profilu kardiologicznym oraz oddziału o profilu chorób wewnętrznych.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Do Krajowej Sieci Kardiologicznej dołączyły kolejne województwa

- Program skierowany jest do pacjentów z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, wadami zastawkowymi serca. Dobrze byłoby, gdyby pacjenci pytali swoich lekarzy o możliwość skierowania do programu. Dzięki temu do programu zdecyduje się przystąpić większa liczba poradni, a to jest niezwykle ważne – zaznacza prof. Tomasz Hryniewiecki, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii oraz pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

Teraz do województwa mazowieckiego w ramach KSK zostanie włączonych sześć województw: łódzkie, dolnośląskie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie. Dla mieszkańców tych obszarów udział w programie oznacza łatwiejszy i szybszy dostęp do lekarza specjalisty, a także profesjonalnego leczenia do końca 2024 r.

Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. Aby temu zapobiec, konieczne jest szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Dlatego rozszerzamy program Krajowej Sieci Kardiologicznej. W sześciu nowych województwach obejmie on ponad 124,7 tys. osób - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Krajowa Sieć Kardiologiczna działa od roku na Mazowszu

Nowe ośrodki z województw włączonych do KSK mają czas do marca przyszłego roku, by w pełni ruszyć z realizacją programu. Krajowa Sieć Kardiologiczna działa już od roku na Mazowszu. Minister zdrowia podkreślił, że teraz w ramach programu liczba pacjentów z województwa mazowieckiego zwiększy się do prawie 35 tys.

- Naszym celem jest zagwarantowanie obywatelom jak najszerszego dostępu do specjalistów i przyspieszenie wdrożenia specjalistycznych terapii – powiedział Adam Niedzielski. W związku z rozszerzeniem obszaru realizacji programu wprowadzono krajowy ośrodek koordynujący. To zadanie będzie realizował Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Powstanie także system teleinformatyczny, którym będzie zarządzał ośrodek koordynujący. To pozwoli na zawieranie porozumień między podmiotami kierującymi pacjenta do programu oraz podmiotami współpracującymi. Już trwa emisja kampanii informacyjno-edukacyjnej, która promuje program Krajowej Sieci Kardiologicznej wśród pacjentów.