Długie paznokcie mogą zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem? Ekspert wyjaśnia

2020-05-01 17:03 Katarzyna Hubicz

Czy zbyt długie paznokcie mogą zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem? To pytanie dręczy nie tylko wielbicielki tipsów i paznokci żelowych, lecz również naukowców, którzy badają, jak długo koronawirus może przetrwać na powierzchniach i w jaki sposób najłatwiej się nim zarazić. Warto wiedzieć, jakie są ich dotychczasowe ustalenia.

Spis treści

  1. Koronawirus może bytować na paznokciach
  2. Jak dbać o paznokcie by nie zarazić się koronawirusem?
  3. Niebezpieczny lakier do paznokci

O tym, że koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową, słyszał już chyba każdy, kto choć trochę interesuje się tematem. Wiemy również, że koronawirus jest w stanie przez pewien czas przetrwać na różnych powierzchniach, w tym na ludzkiej skórze. I, jak się okazuje, także na paznokciach oraz pod nimi.

Koronawirus może bytować na paznokciach

O tym, że koronawirus może chować się pod zbyt długimi paznokciami, świat dowiedział się z posta na Facebooku, który opublikowała jakiś czas temu australijska pielęgniarka.

Sprawą zainteresował się serwis medyczny WebMD, prowadzony przez lekarzy. Konkretnie redaktorka medyczna dr Neha Pathak, amerykańska lekarka pierwszego kontaktu, internistka, której zainteresowania zawodowe koncentrują się również na zdrowym stylu życia.

W wywiadzie dla Business Insider szczegółowo opisała, w jaki sposób należy dbać o paznokcie, by zminimalizować ryzyko zakażenia się koronawirusem, zastrzegając jednocześnie, że zbyt długie paznokcie mogą ułatwiać rozprzestrzenianie się wirusów, ale czy tak faktycznie jest, okaże się dopiero po przeprowadzeniu szczegółowych badań.

Jak dbać o paznokcie by nie zarazić się koronawirusem?

Co zatem zaleca lekarka?

Przede wszystkim - częste i dokładne mycie rąk oraz energiczne szorowanie paznokci za pomocą specjalnej szczoteczki. Należy to robić przynajmniej przez 30 sekund. 

Paznokcie powinny być również przycięte w taki sposób, by płytka paznokcia nie sięgała ponad czubek palca - czyli bardzo krótko. Takie jest zresztą zalecenie CDC (amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom) dla pracowników służby zdrowia: CDC ostrzega, że zarazki mogą żyć w zagłębieniach płytki paznokcia i pod nią nawet po myciu rąk, dlatego nie mogą być one za długie, nie należy również nosić sztucznych paznokci. 

Należy także regularnie dezynfekować obcinarki i nożyczki do paznokci. Paznokci nie wolno obrywać, lepiej też nie wycinać skórek.  Warto też odzwyczaić się od gryzienia paznokci: ekspertka ostrzega, że jeśli bytuje na nich koronawirus, to gryząc paznokcie sami prosimy się o zakażenie.    

Niebezpieczny lakier do paznokci

Dr Neha Pathak ostrzega również, że lakier do paznokci, zwłaszcza hybrydowy, może stanowić teraz spore zagrożenie: w tworzące się w nim bruzdy i odpryski może wnikać koronawirus. Dlatego należy go zmywać (a hybrydę zdejmować) gdy tylko pojawią się na nim odpryski.

Jak zrobić manicure

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE