Dlaczego nie warto bać się badań profilaktycznych?

2017-09-19 7:00

Czy jesteś wśród osób, które na hasło "badania profilaktyczne" dostają gęsiej skórki i udają, że to ich nie dotyczy? Do tego towarzyszy Ci przekonanie, że choroba nowotworowa to nie Twoja sprawa? Jeśli tak, to czas zmienić Twoje podejście do profilaktyki nowotworowej.

Dlaczego nie warto bać się badań profilaktycznych?
Autor: thinkstockphotos.com Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pozwala na wykrycie choroby we wczesnym stadium i w konsekwencji całkowite wyleczenie.

Dlaczego unikamy badań profilaktycznych? Nasz strach wynika z różnych czynników. Do najczęstszych z nich należą: wstyd przed wizytą u ginekologa, obawa, że badanie będzie bolesne a także strach, że w badaniach "coś wyjdzie". Spróbujmy rozprawić się z naszymi obawami i najpopularniejszymi mitami na temat badań profilaktycznych.

"Wstydzę się iść do ginekologa"

Żadna z nas nie lubi wizyt u ginekologa, głównie ze względu na to, że trzeba się rozebrać i dosłownie wgramolić na fotel ginekologiczny – krępujące uczucie. Ale jest sposób, by ograniczyć sobie złe samopoczucie temu towarzyszące. Przede wszystkim wybór lekarza. Warto popytać wśród koleżanek lub rodziny, czy mają kogoś godnego polecenia. Można również zajrzeć do internetu i poczytać opinie o lekarzach. Od pewnego czasu przybywa również gabinetów rekomendowanych przez organizacje zrzeszające pacjentów lub fundacje zajmujące się propagowaniem badań profilaktycznych. Mając takie informacje, można świadomie wybrać lekarza, dzięki któremu odczuwany lęk zmniejszy się. Jeśli jednak mimo wszystko nadal nie czujesz się komfortowo z wizytą, to poproś mamę, córkę, przyjaciółkę, żeby poszła z Tobą. Możesz też poprosić swojego partnera, aby Ci towarzyszył. Obecność kogoś bliskiego, nawet jeśli zostanie za drzwiami, może być bardzo pomocna i z pewnością doda otuchy. Pamiętaj, że lekarz nie będzie oceniał Twojej figury ani nie zwróci uwagi na to, czy masz cellulit. Dla lekarza najważniejszy będzie stan Twojego zdrowia.

"Badania profilaktyczne bolą"

Może badania profilaktyczne nie należą do przyjemnych, ale warto uświadomić sobie, że nie są to bolesne badania. Jeśli odczuwasz silny niepokój, poproś swojego lekarza aby dokładnie opowiedział Ci, na czym polega badanie i jak będzie przebiegało. Rzetelna wiedza pozwala zmniejszyć odczuwany lęk. Możesz też zapytać bliskich Ci kobiet o ich odczucia związane z badaniami takimi jak cytologia czy USG narządów rodnych. Ważne, abyś w trakcie badania starała się spokojnie oddychać i rozluźnić się. Możesz w tym czasie "przenieść się" w swojej wyobraźni do miejsca, które bardzo lubisz, w którym czujesz się dobrze i bezpiecznie. Dzięki temu nawet nie zauważysz jak już będzie po wszystkim.

"A jak coś znajdą?"

Czas zająć się najważniejszą i bardzo powszechną obawą związaną z badaniami profilaktycznymi. Często jest tak, że strach przed tym, że "coś znajdą" powstrzymuje nas przed pójściem na badania. Ileż to razy słyszałaś historię jak to sąsiadka/ciotka/znajoma poszła na badania profilaktyczne i "znaleźli jej raka" i zaraz umarła. Te rodzinne/sąsiedzkie historie najczęściej wynikają właśnie z braku regularnych badań. Zwyczajnie, ktoś po kilku a nawet kilkunastu latach przerwy, idzie zrobić badania i okazuje się, że jest chory na raka. Choroba najczęściej w takich przypadkach diagnozowana jest w zaawansowanym stadium. Niestety takie historie nie pomagają, a wręcz powodują jeszcze większy strach. Jak sobie poradzić z tym strachem?

W pierwszej kolejności ważne aby zrozumieć, że nawet jak "coś" wyjdzie w badaniach, to nie oznacza, że zaraz umrzemy. Badania profilaktyczne mają na celu wczesne wykrywanie zmian, a takie zmiany można dobrze i z sukcesem leczyć. Po drugie, nie patrz na badania profilaktyczne jak na "szukanie raka". Badania profilaktyczne to działania prewencyjne, które pozwalają na podjęcie leczenia  zanim pojawi się choroba nowotworowa.

Podsumowując, strach przed wykonywaniem badań profilaktycznych jest często napędzany przez informacje, które dostajemy od rodziny lub znajomych – ważne aby nie brać tego do siebie. Wykonując badania regularnie dbamy nie tylko o siebie ale też o swoich bliskich. Bliscy widząc, że regularnie się badasz i że nic złego się z Tobą nie dzieje, sami będą chętniej wykonywać badania. Pamiętaj aby rozmawiać z nimi o tym jak ważna jest profilaktyka. Dzięki temu zmniejszysz ich lęk i dodatkowo podniesiesz poziom ich wiedzy na temat profilaktyki.
Oczywiście zdarzają się też sytuacje, w których strach przed badaniami jest tak wielki, że na samą myśl o wizycie u lekarza czujesz się sparaliżowana i ściska Ci żołądek – wtedy warto skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże Ci w odnalezieniu Twoich przekonań, które powodują tak wielki lęk przez badaniami.

Zaplanuj dzień z mamą, siostrą lub przyjaciółką, niech w planie tego dnia znajdą się nie tylko zakupy i kawa ale też wizyta na badaniach profilaktycznych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki