Dla ozdrowieńców jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19? Naukowcy wyjaśniają

2021-02-16 13:23

Na łamach czasopisma medycznego „Eurosurveillance” ukazała się zaskakująca informacja dotycząca aplikacji szczepionki na koronawirusa. U ozdrowieńców już jedna dawka szczepionki mRNA Comirnaty firm Pfizer i BioNTech wywołuje silną odpowiedź immunologiczną.

Ozdrowieńcy otrzymają jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19? Naukowcy wyjaśniają
Autor: Getty Images

Tego odkrycia dokonali izraelscy naukowcy z Uniwersytetu Bar-Ilana w Tel Awiwie. Przeprowadzili badanie, w którym uczestniczyło 514 osób z personelu Centrum Medycznego Sieff (Ziv Medical Center) w mieście Safed. Spośród nich 17 osób zwalczyło infekcję wirusa SARS-CoV-2 około miesiąca do 10 miesięcy przed przyjęciem dawki szczepionki Pfizera.

Przebieg badania

Zespół badawczy zauważył, że reakcja immunologiczna w tej grupie była silna niezależnie od tego, jak dużo czasu upłynęło od zakażenia do szczepienia. Dlatego też zrodziło się pytanie, czy jedna dawka szczepionki nie byłaby w tych przypadkach zupełnie wystarczająca.

Naukowcy, aby ocenić odpowiedź immunologiczną na szczepienie przeciw COVID-19, u każdej badanej osoby zmierzono poziom przeciwciał przeciwko wirusowi – przed oraz 21 dni po przyjęciu szczepionki. Wyniki pokazują, że u osób, które wcześniej pokonały infekcję, odpowiedź układu odpornościowego na preparat była silna, niezależnie od tego, czy wykrywano u nich przeciwciała przed szczepieniem. Ta reakcja była zdecydowanie silniejsza, niż u osób, które nie były zakażone wirusem SARS-CoV-2.

- Te wyniki mogą pomóc państwom podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące taktyki prowadzenia szczepień, na przykład, czy osoby, które przeszły zakażenie, powinny być w grupach szczepionych w pierwszej kolejności i ile dawek im podać – wyjaśnił kierujący badaniem prof. Michael Edelstein.

Według niego wyniki dowodzą, że brak wykrywalnych przeciwciał po przebytym zakażeniu nie oznacza, iż organizm utracił zdolność ochrony przed kolejnym zakażeniem.

Jak zaznaczyli badacze, odpowiedź na pierwszą dawkę szczepionki u osób po przebytym zakażeniu była podobna, niezależnie od przynależności etnicznej. W badaniu wzięli udział między innymi Żydzi, Arabowie i Druzowie.

Niby dobra wiadomość, ale…

W opinii autorów pracy to odkrycie jest bardzo dobrą wiadomością, niemniej warto jeszcze otrzymane wyniki potwierdzić w większej grupie pacjentów. Naukowcy będą wciąż monitorować stan zdrowia pracowników Centrum Medycznego Sieff po przyjęciu przez nich drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?