Dietetyk za darmo przez sześć dni w tygodniu

2017-12-18 12:13

Bezpłatny dostęp do konsultacji dietetycznych za pośrednictwem internetu to nowy projekt Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. W Centrum Dietetycznym Online, przez sześć dni w tygodniu, każda dorosła osoba z nadwagą, otyłością i innymi chorobami dietozależnymi będzie mogła skorzystać z profesjonalnej porady dietetyka z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ.

Dietetyk za darmo przez sześć dni w tygodniu
Autor: thinkstockphotos.com Konsultacje dietetyczne online są bezpłatne i umożliwiają lepszy i szybszy kontakt z pacjentem.

W profilaktyce i leczeniu otyłości oraz innych chorób tzw. dietozależnych (np. cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, osteoporozy) najważniejsze jest prawidłowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb chorego odżywianie. Wciąż jednak rzadko zdarza się, aby lekarz zajmujący się terapią osób z otyłością współpracował ze specjalistą dietetykiem. Natomiast bardzo często pacjenci z otyłością poszukujący pomocy w odchudzaniu trafiają do osób, które nie mają odpowiedniej wiedzy, profesjonalnego wykształcenia, ani nawet uprawnień, aby udzielać porad. Pacjenci skarżą się też, że kiedy już uda im się znaleźć doświadczonego dietetyka, to jego konsultacje są tak drogie, że ich na nie po prostu nie stać.

To wszystko sprawia, że prawie 70 proc. polskiego społeczeństwa z nadmierną masą ciała ma ograniczony dostęp do porad dietetycznych. Instytut Żywności i Żywienia znalazł rozwiązanie tego problemu.

– Otwieramy Centrum Dietetyczne Online, by każdy mógł bezpłatnie i wygodnie, nie wychodząc z domu, porozmawiać z profesjonalnym dietetykiem, który rozwieje dietetyczne wątpliwości i udzieli właściwych wskazówek żywieniowych i odnośnie stylu życia – powiedział prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Niezależnie od schorzenia, stanu zdrowia, czy potrzeby modyfikacji nawyków żywieniowych, każdy, kto potrzebuje profesjonalnej konsultacji dietetycznej może się zgłosić do Centrum Dietetycznego Online na bezpłatną poradę z wykwalifikowanym dietetykiem z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) Instytutu Żywności i Żywienia.

− Centrum Dietetyczne Online przybliża dietetyka do pacjenta. Może też być wsparciem dla lekarzy w planowanym leczeniu. Konsultacja dietetyczna jest teraz w zasięgu ręki każdego dorosłego mającego dostęp do Internetu. Nasi dietetycy odpowiadają na pytania nie tylko dotyczące codziennej diety, lecz także udzielają porad osobom cierpiącym na choroby dietozależne. W razie potrzeby, szczególnie trudne przypadki mogą być analizowane przez zespół ekspertów Instytutu, w tym lekarzy – mówi profesor Jarosz.

Aby umówić się na konsultację online, trzeba wejść na stronę: https://konsultacje.ncez.pl/ i założyć dla siebie konto chronione hasłem, zawierające historię wizyt oraz wskazania dietetyczne. Następny krok polega na wypełnieniu ankiety żywieniowej. Na tym etapie można załączyć dokumenty dotyczące np. dotychczasowego leczenia, wyniki badań.

Aby jak najlepiej dopasować poradę i zgromadzić wiedzę o pacjencie przed konsultacją, specjaliści NCEŻ IŻŻ opracowali także dwa dodatkowe, opcjonalne formularze. Zachęcają one do uszczegółowienia informacji o codziennej diecie i nawykach żywieniowych. Ostatni krok to zapisanie się na wirtualną wizytę. Konsultacja dietetyka z pacjentem odbywa się poprzez komunikator podobny do powszechnie znanych komunikatorów internetowych. Rozmawiając, specjalista i pacjent mogą się widzieć, a opcja czatu pozwala na przesyłanie dodatkowych informacji, linków lub załączników w czasie rzeczywistym.

To ci się przyda

Dietetycy Centrum Dietetycznego Online
z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia
- https://konsultacje.ncez.pl/ -
są dostępni we wszystkie dni robocze w godzinach 8:00−20:00, a w soboty od 9:00 do 17:00.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

O autorze
Magdalena Gajda
Magdalena Gajda
Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a także specjalistka PR, komunikacji społecznej, storytellingu i CSR. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010 r. Waga wyjściowa – 136 kg, waga obecna – 78 kg.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki