Dieta bogata w sól może zaburzać zegar biologiczny. Nowe badania

2021-10-05 10:27
sól
Autor: Getty Images

Od dawna wiadomo, że dieta bogata w sól jest niekorzystna dla układu sercowo-naczyniowego. Okazuje się jednak, że może ona również zaburzać pracę całego organizmu, wpływając na jego wewnętrzny rytm biologiczny. Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z University of Alabama w Birmingham.

Rytm dobowy to nie to samo, co zegar biologiczny. Rytm dobowy określa całość zmian w fizjologii i zachowaniu organizmów żywych i sprawia, że procesy biologiczne mają miejsce wówczas, kiedy jest na to najlepsza pora – np. czuwamy w dzień, a śpimy w nocy. Rytmem dobowym steruje zegar biologiczny. Zakłócenie tego rytmu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne: naukowcy wiążą je z wyższym ryzykiem zespołu metabolicznego i stanów zapalnych, zaburzeń nastroju i uwagi, a nawet nowotworów i przedwczesnej śmierci.

Poradnik Zdrowie: sprawdzone sposoby na problemy z koncentracją

Wszystkie „zegary” w naszym ciele synchronizuje obszar mózgu zwany jądrem nadskrzyżowaniowym. Zawiera on receptory B dla endoteliny – białek, które biorą udział w regulacji napinania ścianek naczyń krwionośnych i przepływu krwi, a także w pewnym stopniu za gospodarkę sodem. Receptory te są również w innych tkankach organizmu, głównie w komórkach śródbłonka.

W badaniu, które miało na celu ocenę tego, jak dieta bogata w sól wpływa na rytmy dobowe, badacze z University of Alabama karmili myszy pokarmem wzbogaconym solą, a następnie przez całą dobę mierzyli ich aktywność fizyczną oraz aktywność neuronów.

Okazało się, że mimo iż całkowita aktywność myszy była zbliżona do myszy, które nie dostawały pokarmu wzbogaconego w sól, gryzonie te miały inne wzorce snu i czuwania niż te, które na podstawie wcześniejszych badań uznano za normę.

W porównaniu z myszami, które były grupą kontrolną, gryzonie te wykazywały w nocy znacznie podwyższoną pobudliwość neuronalną, która zdaniem naukowców może prowadzić do pogorszenia rytmu snu i czuwania, a także do osłabienia rytmów hormonalnych i fizjologicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.