Depresja ma wpływ na rozwój podstępnej choroby. Naukowcy są już pewni

2023-09-11 14:05

W ostatnich latach depresja stała jest jednym z głównych wyzwań ochrony zdrowia. Według WHO cierpi na nią ponad 350 milionów osób. Naukowcy próbują intensywnie badać skutki uboczne, jakie może powodować ta choroba. Ostatnio potwierdzono pewną zależność. Ma ona związek z cukrzycą.

Depresja ma wpływ na rozwój podstępnej choroby. Naukowcy są już pewni
Autor: Getty Images Depresja ma wpływ na rozwój podstępnej choroby. Naukowcy są już pewni

Depresja stanowi duże wyzwanie dla współczesnych systemów opieki zdrowotnej. Ta poważna choroba może dotknąć każdego niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy statusu społecznego. Powoduje cierpienie, obniża jakość życia oraz w zaawansowanym stadium utrudnia codzienne aktywności w wielu obszarach.

Poradnik Zdrowie - Depresja

Depresja sprzyja cukrzycy typu 2

Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Dane nie napawają optymizmem, a uczeni z różnych ośrodków badawczych analizują, jakie skutki uboczne może powodować ta choroba.

Na łamach czasopisma "Diabetes Care" ukazały się wyniki badania, z którego wynika, że depresja stanowi bezpośrednią przyczynę wzrostu ryzyka cukrzycy typu 2. O tym związku mówiono już od dawna, ale teraz brytyjskim naukowcom z Uniwersytetu w Surrey po raz pierwszy udało się to udowodnić.

W ramach tej obserwacji prześledzono zdrowie i genetykę pacjentów z Wielkiej Brytanii i Finlandii. Analiza ta obejmowała dane zebrane od 19 tys. osób z cukrzycą typu 2 oraz 2,5 tys. osób, u których zdiagnozowano depresję. Uwzględniono także 153 tys. ochotników, którzy sami zauważyli u siebie oznaki depresji. Co wywnioskowali badacze? Wśród uczestników zidentyfikowano aż siedem wariantów genetycznych, które miały przyczynić się zarówno do rozwoju cukrzycy, jak i depresji.

Depresja zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2

Jak wyjaśniła główna autorka publikacji, prof. Inga Prokopenko, dzięki tej analizie dowiedziono, że depresja stanowi czynnik przyczyniający się do rozwoju cukrzycy typu 2 i może być bardzo pomocny w usprawnieniu działań prewencyjnych.

Badacze zasugerowali, aby osoby, które w przeszłości cierpiały na depresję lub nadal się z nią borykają, powinny zbadać się pod kątem cukrzycy. – Serdecznie zachęcamy wszystkich cierpiących na depresję, aby poznali swoje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 (…) w celu uzyskania odpowiedniego wsparcia, mającego zmniejszyć ryzyko i uniknąć cukrzycy – zaznaczyła dr Elizabeth Roberston z Diabetes US. Ta brytyjska organizacja charytatywna działająca na rzecz diabetyków ufundowała wspomniane badania.

Cukrzyca dotyczy ponad 422 mln osób na świecie, a co roku umiera 1,5 mln pacjentów z jej powodu. Wśród kluczowych czynników ryzyka wymienia się m.in. mało aktywny tryb życia, otyłość, złą dietę, palenie papierosów czy predyspozycję genetyczną.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki