Depresja u mężczyzn zaczyna się inaczej - mówi psychiatra. Zwróć uwagę na te zachowania

2023-06-01 11:08

Badania wykazują, że na depresję – główną przyczynę samobójstw - częściej chorują kobiety. Mimo to w Polsce mężczyźni aż sześciokrotnie częściej odbierają sobie życie. Panowie rzadziej mówią o swoich emocjach i szukają pomocy, depresja u nich objawia się nieco inaczej niż u pań, przez co stają się "niewidzialni".

Depresja u mężczyzn zaczyna się inaczej - mówi psychiatra. Zwróć uwagę na te zachowania
Autor: Getty Images Depresja u mężczyzn zaczyna się inaczej - mówi psychiatra. Zwróć uwagę na te zachowania

Depresja jest główną przyczyną samobójstw. 15 proc. osób cierpiących na depresję, którzy się nie leczą, popełnia samobójstwo. To niezwykle ważne, by szukać pomocy, ponieważ leczenie choroby, zmniejsza ryzyko samobójstwa o połowę. Jednak wielu mężczyzn nie szuka wsparcia i nie rozpoczyna leczenia.

Tylko w Polsce mężczyźni odbierają sobie życie sześciokrotnie częściej niż kobiety, choć to panie chorują częściej. Jednak depresja u mężczyzn przebiega inaczej, a na te różnice zwraca uwagę psychiatra i psychoterapeuta prof. Krzysztof Krajewski-Siuda.

Poradnik Zdrowie: depresja w społeczeństwie

Mężczyźni i kobiety mają różne objawy depresji

Zdaniem eksperta, kobietom łatwiej mówić o smutku i przygnębieniu oraz ogólnie – werbalizować swoje przeżycia. Panie potrafią się przyznać do tego, co odczuwają i częściej poszukują wsparcia. Z mężczyznami jest inaczej. U panów ta choroba ujawnia się w sposób bardziej behawioralny, np. poprzez agresję lub większą aktywność, czyli zachowania, które nie są kojarzone z depresją.

To właśnie dlatego - w opinii psychiatry - mężczyźni rzadziej szukają pomocy i zgłaszają się do specjalisty. - Spora część epidemiologów uważa, że nie ma różnic w grupach definiowanych płcią w zapadalności na depresję u kobiet i mężczyzn, tylko my nie zawsze tę depresję u mężczyzn widzimy – wyjaśnił profesor.

Ekspert wymienia również główne objawy depresji takie jak anhedonia, spadek nastroju i napędu, które utrzymują się co najmniej przez dwa tygodnie. Co więcej, depresji często towarzyszą problemy z koncentracją i uwagą, mała wiara w siebie i niska samoocena, zaburzenia snu, utrata apetytu, poczucie winy, widzenie przyszłości w czarnych barwach, myśli i czyny samobójcze.

Jak rozpoznać depresję u mężczyzn?

Mężczyźni cierpią na depresję z podobnych powodów co kobiety. Są to m.in. stres, problemy w pracy, zmiany życiowe, samotność, brak akceptacji, problemy zdrowotne i trudności w relacjach. Często choroba rozwija się przez długi czas, zanim mężczyzna zwróci się o pomoc.

- Gdy już mężczyzna przychodzi do gabinetu psychiatry, to przychodzi z ciężką, albo umiarkowanie ciężką postacią depresji. Wtedy oba te sposoby leczenia - farmakoterapia i psychoterapia, są ważne – wyjaśnił specjalista.

Ekspert zaznaczył, że objawy depresji u panów nie zawsze są widoczne, a sygnałów problemu należy szukać gdzie indziej. Zazwyczaj schorzenie zaczyna się od większej drażliwości oraz zachowań typu acting-out, które mają zneutralizować negatywne emocje. Najczęściej przykładami tego typu zachowań jest zwiększenie aktywności fizycznej lub ucieczka w używki.

- Psychiatra nie jest chyba takim strasznym diabłem, jak go piszą – powiedział prof. Krzysztof Krajewski-Siuda, który apeluje, by mężczyźni szukali pomocy i nie bali się poznawać i wyrażać własne uczucia. - Nie należy zatem bać się mówić o emocjach, także tych trudnych i negatywnych – zaznaczył specjalista.

Znajdujesz się w trudnej sytuacji? Potrzebujesz porozmawiać z psychologiem? Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 22 22 całodobowego Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie.