Darmowe leki dla dzieci i seniorów? Te preparaty mogą zostać usunięte z listy

2023-08-09 9:49

Darmowe leki dla dwóch nowych grup pacjentów to rządowy projekt obejmujący dzieci oraz osoby po 65 roku życia. Celem ustawy jest rozszerzenie grupy chorych, którzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych preparatów. Okazuje się jednak, że niektóre leki mogą zostać wycofane z pierwotnej listy.

Darmowe leki dla dzieci i seniorów? Te preparaty mogą zostać usunięte z listy
Autor: Fot. Getty Images

Nowe przepisy przewidują, że środki medyczne trafią do dzieci i młodzieży przed 18. rokiem życia oraz osób, które ukończyły 65 lat. Prace nad projektem nadal trwają. Senat wniósł poprawki i skierował ustawę do Komisji Zdrowia. Głos w sprawie listy zabrała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Emeryci WŚCIEKLI na rząd. OSZUKALI NAS! Nie mamy na leki!

Lista darmowych leków wciąż nieustalona? Znamy stanowisko AOTMiT

10 lipca 2023 roku wpłynął do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Rada Przejrzystości działająca przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała protokół z posiedzenia. Z treści wynika, że niektóre preparaty zdaniem specjalistów nie powinny znaleźć się na liście darmowych leków. Pod uwagę wzięto trzy różne kategorie:

A - zaspokojenie potrzeb zdrowotnych dzieci i młodzieży do 18 roku życia,

B - skuteczność i bezpieczeństwo stosowania wymienionych substancji u dzieci i młodzieży,

C - aktualna dostępność dla świadczeniobiorców do wskazanych terapii na podstawie wielkości dopłat do wymienionych leków i wskazań refundacyjnych oraz zwiększenia dostępności do terapii po wprowadzeniu dodatkowego finansowania.

Te preparaty mogą zostać wykluczone

Utworzony przez Radę Przejrzystości ranking produktów leczniczych powstał w oparciu o zalecenia Ministerstwa Zdrowia. Uwzględniono znaczenie jednostki chorobowej wśród problemów w grupie pacjentów po 65 roku życia.

Zarówno odnośnie preparatów dla dzieci, jak i seniorów rada wydała określoną opinię. Zdaniem rady następujące leki nie powinny znaleźć się na liście refundowanych preparatów.

  • solifenacini succinas, (choroby dróg moczowych),
  • tolterodini hydrogenotartras, (choroby dróg moczowych),
  • tolterodini tartras, (choroby dróg moczowych),
  • megestroli acetas, (zaburzenia łaknienia),
  • levomepromazinum, (choroby ośrodkowego układu nerwowego),
  • haloperidolum, (zaburzenia psychiczne dzieci, młodzieży i dorosłych),
  • haloperidoli decanoas (schizofrenia),
  • sertindolum, (schizofrienia),
  • flupentixolum, (depresja i stany lękowe),
  • zuclopenthixolum, (schizofrenia),
  • zuclopenthixoli decanoas, (schizofrenia),
  • tiotropium (POChP).

Krytyczna opinia została podyktowana faktem, iż nie ma danych potwierdzających skuteczność oraz bezpieczeństwo preparatów. Pod uwagę wzięto także nieadekwatność wskazań w ocenianej grupie.

Podkreślono również, że lista darmowych leków dla obu nowych grup powinna być cykliczne weryfikowana przez AOTMiT z udziałem specjalistów określonych dziedzin medycyny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki