Czym grozi zachorowanie na różyczkę w trakcie ciąży?

2021-04-13 16:38

W ostatnich latach obserwujemy ciągły, drastyczny spadek liczby dzieci otrzymujących szczepienia ochronne przeciw chorobom ujętym w kalendarzu szczepień obowiązkowych, takim jak odra, różyczka i świnka […] W 2020 roku liczba przypadków uchyleń od szczepień obowiązkowych przekroczyła 50 tysięcy – można przeczytać w apelu UNICEF Polska do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Jedną z najczęściej unikanych szczepionek jest szczepionka MMR przeciwko odrze, różyczce i śwince. Ekspertka od szczepień i chorób zakaźnych wyjaśnia, czym grozi rozprzestrzenienie się różyczki, na którą mogłyby zacząć chorować osoby dorosłe.

Różyczka w ciąży
Autor: Getty Images

Różyczka to choroba zakaźna niebezpieczna nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych – szczególnie dla kobiet w ciąży. Dr hab. n. med. Hanna Czajka – lekarz pediatra, specjalistka chorób zakaźnych, członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, która obecnie kieruje Poradnią Pediatryczną Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie – wyjaśnia, jakie zagrożenia dla płodu wiążą się z przebyciem tej choroby przez kobietę w ciąży.

Czym grozi zachorowanie na różyczkę w trakcie ciąży?

Dr hab. Hanna Czajka tłumaczy, czym grozi zachorowanie na różyczkę w trakcie ciąży

Oto fragment rozmowy „Poradnika Zdrowie” z dr hab. n. med. Hanną Czajką, która wyjaśnia, dlaczego należy szczepić dzieci na różyczkę i czym grozi przejście tej choroby w dorosłym wieku, zwłaszcza w trakcie ciąży:

W wypadku masowych zachorowań może się zdarzyć, że nieuodporniona kobieta w ciąży zachoruje na różyczkę. Im wcześniej zachoruje, im we wcześniejszym okresie ciąży, tym większa możliwość wad złożonych – wady serca, wady narządu wzroku, również ośrodkowego układu nerwowego czy słuchu.

Wady u płodu, jak rozumiem?

U płodu, tak, u płodu. I wtedy rodzi dziecko z różyczką wrodzoną. To jest bardzo dramatyczny zespół różyczki wrodzonej. Jeżeli do zakażenia u kobiety dochodzi w późniejszym okresie ciąży, powiedzmy do 20 tygodnia, to już częściej wtedy występują pojedyncze wady. Jeżeli można powiedzieć, że to jest sytuacja korzystna. No bo głuchota, ślepota czy wada serca to jest dramatyczna sytuacja. Zwłaszcza jeśli znowu można było temu zapobiec.