Czym grozi nieszczepienie dziecka szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka)?

2021-04-12 19:41

W ostatnich latach obserwujemy ciągły, drastyczny spadek liczby dzieci otrzymujących szczepienia ochronne przeciw chorobom ujętym w kalendarzu szczepień obowiązkowych, takim jak odra, różyczka i świnka […] W 2020 roku liczba przypadków uchyleń od szczepień obowiązkowych przekroczyła 50 tysięcy. […] Spadek liczby szczepień sprawił, że w Polsce utraciliśmy już odporność populacyjną na odrę – można się dowiedzieć z apelu UNICEF Polska do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Zapytaliśmy ekspertkę od szczepień i chorób zakaźnych, czym grozi nieszczepienie dziecka szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka).

Szczepionka dla dziecka
Autor: Getty Images

W rozmowie z „Poradnikiem Zdrowie” dr hab. n. med. Hanna Czajka – lekarz pediatra, specjalistka chorób zakaźnych, członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, która obecnie kieruje Poradnią Pediatryczną Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie – opowiada, z jakimi zagrożeniami wiąże się unikanie szczepienia szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka).

Czym grozi nieszczepienie dziecka szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka)?

Dr hab. Hanna Czajka tłumaczy, czym grozi nieszczepienie dziecka szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka)

Oto fragment rozmowy „Poradnika Zdrowie” z dr hab. n. med. Hanną Czajką, która wyjaśnia, dlaczego unikanie szczepienia dzieci szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka) jest niebezpiecznie zarówno dla nieletnich, jak i dla dorosłych:

Może się zdarzyć, że duże, silne, niechorujące do tej pory dziecko będzie miało ciężki przebieg choroby i straci życie. Bo przy innych epidemiach, które były, w oddziałach zakaźnych rejestrowano sytuacje, tego typu zdarzenia, że umierały dzieci z powodu niewydolności oddechowej czy z powodu zapalenia mózgu. Ja sama pamiętam dziecko z wadą serca, które było dwukrotnie w oddziale pediatrycznym konsultowane i kierowane do kliniki. Za drugim razem do kliniki kardiologicznej, gdzie potwierdzono wadę serca i dziecko zostało zoperowane. W szpitalu skontaktowało się z odrą, zostało wypisane w stanie dobrym. I zmarło później z powodu niewydolności oddechowej i zapalenia mózgu przy pełnym, prawidłowym funkcjonowaniu układu krążenia. Czyli wada serca została naprawiona, dziecko miało szansę żyć, nie przeżyło odry. Niestety, takie sytuacje są dramatyczne w sytuacji, kiedy możemy zapobiegać – jest skuteczna szczepionka.

A czy brak tych szczepień, czy ludzie, którzy się nie szczepią – oni zbliżają nas tylko do epidemii odry, czy również do epidemii pozostałych chorób, które są zawarte w tej szczepionce? Bo to jest jednak szczepionka na trzy choroby.

Tak, no tutaj najbardziej dramatyczna jest sprawa różyczki wrodzonej. Nie ma również monowalentnej, czyli pojedynczej szczepionki przeciw różyczce. Różyczka to raczej łagodna choroba dla dzieci. Częściej zdarzają się powikłania u osób dorosłych. U mężczyzn i kobiet może to być zapalenie trzustki, a tylko u kobiet często też różyczkowe zapalenie stawów. Natomiast generalnie różyczka raczej przebiega jako choroba łagodna.

W wypadku masowych zachorowań może się zdarzyć, że nieuodporniona kobieta w ciąży zachoruje na różyczkę. Im wcześniej zachoruje, im we wcześniejszym okresie ciąży, tym większa możliwość wad złożonych – wady serca, wady narządu wzroku, również ośrodkowego układu nerwowego czy słuchu.

Wady u płodu, jak rozumiem?

U płodu, tak, u płodu. I wtedy rodzi dziecko z różyczką wrodzoną. To jest bardzo dramatyczny zespół różyczki wrodzonej. Jeżeli do zakażenia u kobiety dochodzi w późniejszym okresie ciąży, powiedzmy do 20 tygodnia, to już częściej wtedy występują pojedyncze wady. Jeżeli można powiedzieć, że to jest sytuacja korzystna. No bo głuchota, ślepota czy wada serca to jest dramatyczna sytuacja. Zwłaszcza jeśli znowu można było temu zapobiec. To są konsekwencje.

Co do świnki, to jest to choroba, która daje powikłania, m.in. jednostronną głuchotę. U młodych mężczyzn zapalenie jąder, które może prowadzić do bezpłodności. Jest to też choroba, która w ciąży u kobiety może spowodować poronienie. Tak że cały szereg nieszczęść, którym można zapobiec.