Czy skórę pod maseczką ochronną trzeba chronić przed słońcem? Dermatolog wyjaśnia

2020-04-28 11:08 Katarzyna Hubicz

Czy skórę pod maseczką ochronną trzeba chronić przed słońcem? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest taka oczywista - a warto to wiedzieć choćby po to, by po dłuższym spacerze na twarzy nie pojawiła się nierówna opalenizna. Jak więc chronić przed słońcem skórę pod maseczką ochronną? Wątpliwości wyjaśnia dermatolog.

Wszystko wskazuje na to, że wprowadzony 16 kwietnia obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych zostanie z nami dużo dłużej, niż byśmy chcieli. W chłodne dni noszenie maseczki - którą Polacy wybierają zdecydowanie częściej niż pozostałe dozwolone metody - nie stanowiło dla większości z nas istotnego problemu.

Jednak gdy tylko zaczęło robić się ciepło, pojawiły się pytania i wątpliwości dotyczące noszenia maseczek ochronnym. A jednym z nich jest to, czy nosząc maseczkę ochronną, trzeba dodatkowo smarować skórę kremem przeciwsłonecznym? Wbrew pozorom odpowiedź jest istotna nie tylko dla osób, które w słoneczne dni muszą używać takich kosmetyków w obawie przed przebarwieniami.

Warto ją poznać choćby wtedy, jeśli spędzamy na dworze sporo czasu, na przykład w drodze do pracy czy na spacerach, które od niedawna znów są dozwolone.

Na pytanie, czy skórę twarzy powinniśmy smarować preparatami ochrony przeciwsłonecznej również pod maseczką, odpowiada dr hab. n. med. Ewą Trznadel-Grodzka, konsultant naukowy marki Dermedic:

- Jeśli mamy pewność, że nie będziemy zdejmować maseczki w czasie przebywania na słońcu i eksponować części twarzy na działanie promieniowania nie ma konieczności stosowania na tym fragmencie filtrów ochronnych. Jednak należy pamiętać, że maseczka może się przesunąć, że zsuwamy ją czasem nawet bezwiednie np. z nosa, wówczas ta powierzchnia nie jest już zabezpieczona, zostaje wystawiona na działanie słońca.

Dlatego istotne jest, aby produkt ochronny nanieść na skórę twarzy przed założeniem maseczki, a także aby obszar na który zaaplikujemy produkt nie kończył się równo z brzegiem maseczki, ale obejmował również część skóry pod nią.

Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu uszu jeśli nie osłaniamy ich nakryciem głowy, ponieważ wystające części ciała są szczególnie narażone na poparzenia. - podsumowuje ekspertka.

Koronaporadnik Federa, odcinek 8. Jak żyć bez fryzjera i kosmetyczki?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE