Czujesz się samotny? Zadzwoń pod bezpłatny numer
Czujesz się samotny, nie masz kontaktu z bliskimi z powodu koronawirusa? Nie jesteś jedyny, który ma taki problem. Bezpłatny psycholog czeka na twój telefon.
Epiedemia koronawirusa sprawiła, że jesteśmy bardziej osamotnieni. Rodzina nas nie odwiedza, znajomi nie umawiają się na piwo czy wspólne oglądanie filmów. To sprawia, że czujemy się jak rozbitkowie na bezludnej wyspie. Telefoniczna Informacja Pacjenta poszerza swoje usługi oferując wsparcie psychologiczne dla dzwoniących.
Coraz więcej telefonów...
- Osamotnienie jest w czasie epidemii dominującym problemem osób korzystających ze wsparcia psychologów dyżurujących na infolinii NFZ - mówi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski.
Dlatego Telefonicznej Informacji Pacjenta, działająca pod bezpłatnym numerem 800-190-590, oferuje teraz wsparcie psychologiczne.
- W odpowiedzi na zgłaszane przez pacjentów potrzeby poszerzyliśmy zakres usług infolinii oferując wsparcie psychologiczne dla dzwoniących. To stosunkowo nowy produkt, bo wprowadziliśmy go niecałe trzy tygodnie temu. Usługa ma nieco innych charakter niż masowe informowanie, które do tej pory realizowaliśmy na Telefonicznej Informacji Pacjenta – powiedział PAP szef NFZ-u.
Pomoc na czas pandemii
Ta forma pomocy skierowana jest do osób w kryzysie emocjonalnym, które np. odczuwają stres lub lęk wywołany sytuacją zagrożenia epidemiologicznego – czytamy w informacji PAP. Infolinia pozwala na uzyskanie pomocy dyżurującego przez całą dobę, siedem dni w tygodniu psychologa.
Wsparcie polega na rozmowie ze specjalistą - jednym z 20 psychologów, jednak jak podkreśla NFZ, rozmowa nie kończy się wypisaniem recepty. Po wywiadzie, psycholog wskazuje jedynie dalszą ścieżkę postępowania np. konieczność konsultacji psychiatrycznej lub rozpoczęcia terapii.
Specjaliści z TIP przyznają, że głównym tematem rozmów w ciągu ostatnich miesięcy jest osamotnienie. - Nie jest to oczywiście zaskoczeniem, że w czasie izolacji, konieczności przebywania w domach, redukowania spotkań ludzie narzekają na samotność, na narastającą frustrację. Blisko połowa rozmów, które dotąd przeprowadzono dotyczyły tego wątku – dodaje Adam Niedzielski.