Czesław Niemen długo chorował na raka. Jego córka ujawnia, że zmarł przez coś innego. "Żyłby do dziś"
Genialny twórca i wybitny artysta Czesław Niemen odszedł w 2004 roku, lecz pamięć o nim wciąż jest żywa. Przez wiele lat walczył z nowotworem układu chłonnego. Jego córka, Natalia Niemen, przyznała w jednym z wywiadów, że bezpośrednia przyczyna śmierci piosenkarza może być inna, niż dotychczas sądzono. Powiedziała, że jej ojciec "żyłby do dziś".
Czesław Niemen, właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki to jeden z najważniejszych i najwybitniejszych twórców muzyki w Polsce. Stworzył piosenki, które do dziś zna niemalże każdy Polak, m.in. "Dziwny jest ten świat", "Sen o Warszawie" czy "Wspomnienie". Przez lata zmagał się z nowotworem układu chłonnego i walczył z nim za pomocą medycyny naturalnej.
"Baliśmy się. Przy chorobie nowotworowej śmierć zawsze się czai. Był w nas strach, że nadejdzie, wszyscy o tym myśleliśmy" – opowiedziała w rozmowie z magazynem "Viva", Natalia Niemen, córka piosenkarza.
Po długiej walce wybitny artysta odszedł 17 stycznia 2004 roku, mając wówczas niecałe 65 lat. Jego śmierć była ogromnym ciosem dla rodziny i milionów fanów.
Córka Niemena o prawdziwej przyczynie śmierci artysty
Natalia Niemien zdecydowała się na wyznanie o śmierci ojca. Powiedziała w wywiadzie dla magazynu "Viva", że to nie nowotwór był przyczyną śmierci legendarnego piosenkarza. Jej zdaniem mogła się do tego przyczynić "wymiana okien na korytarzach warszawskiego szpitala onkologicznego, po których przewożono pacjentów", w tym i jej tatę". Pojawiła się hipoteza głosząca, że Czesław Niemen miał umrzeć z powodu powikłań związanych z zapaleniem płuc. Córka piosenkarza stwierdziła, że gdyby nie to, jej ojciec żyłby do dziś.
"Ojciec po takiej jednej przejażdżce na wózku dostał zapalenia płuc i zapadł w śpiączkę. Po około dziesięciu dniach zmarł" – dodała.
Przy łóżku piosenkarza do samego końca czuwały żona Małgorzata i córki.
Chłoniaki, czyli nowotwory układu chłonnego
Określenie nowotwór układu chłonnego dotyczy grupy układowych chorób, która charakteryzuje się klonalnym rozrostem z niedojrzałych lub dojrzałych limfocytów B albo komórek naturalnej cytotoksyczności.
Chłoniaki są najczęstszym rodzajem nowotworu krwi, który atakuje układ chłonny (limfatyczny), czyli ważnego pomocnika układu immunologicznego, krwionośnego i pokarmowego. Zajmuje węzły chłonne, śledzionę, szpik kostny, krew oraz inne narządy. Ta choroba potrafi być bardzo podstępna – przez lata potrafi cicho się rozwijać, nie dając żadnych objawów, a gdy już wystąpią, często nie są jednoznaczne. Obecnie wyróżnia się ponad sto rodzajów chłoniaków.
Wśród klasycznych objawów chłoniaka wymienia się m.in.:
- powiększenie węzłów chłonnych,
- powiększenie śledziony i wątroby,
- naciek pozawęzłowy,
- gorączkę,
- poty nocne,
- utratę masy ciała.
Metodą leczenia chłoniaków jest chemioterapia, często w skojarzeniu z immunoterapią i leczeniem celowanym.