Covidowe ucho – zaburzenia słuchu u ozdrowieńców. Co powinno zaniepokoić?
Niektóre osoby po przejściu infekcji SARS-CoV-2 skarżą się na różne nietypowe objawy. Jednym z nich są zaburzenia słuchu, które eksperci określili jako „covidowe ucho”. Jakie są najczęstsze objawy tej przypadłości?
Coraz więcej ozdrowieńców skarży się na ból gardła, kaszel czy ból głowy. Natomiast jak przekazał portal livemint.com, pojawiła się nietypowa przypadłość po przebyciu COVID-19, jaką jest „covidowe ucho”.
Jak wynika z informacji podanych w raporcie opublikowanym na łamach „Hindustan Times”, około 6 proc. pacjentów od momentu wyzdrowienia zauważyło u siebie pogorszenie słuchu. Ta przypadłość dotyczy najczęściej osób powyżej 40 roku życia.
Covidowe ucho – jakie daje objawy?
Lekarze z Indii napisali w raporcie, że u ozdrowieńców pojawiają się takie objawy jak dziwne dzwonienie i szumy w uszach. Część chorych na COVID-19 zmagała się z nimi już nawet w trakcie choroby i te kłopoty ze słuchem utrzymywały się u nich nawet przez kilka tygodni. Jak rozpoznać ucho covidowe? Tej dolegliwości towarzyszą najczęściej następujące objawy:
- zawroty głowy,
- ból ucha,
- dzwonienie w uszach,
- szumy uszne,
- chwilowa utrata słuchu.
Lekarze ustalają przyczyny występowania „covidowego ucha”. Apelują, aby nie lekceważyć tych objawów i skonsultować zaburzenia słuchu z laryngologiem. Szczególnie pomocne w przypadku tej dolegliwości są między innymi ćwiczenia rozluźniające i podawanie sterydów.
Porady eksperta
Polecany artykuł: