Covidowe ucho – zaburzenia słuchu u ozdrowieńców. Co powinno zaniepokoić?

2022-02-07 10:08

Niektóre osoby po przejściu infekcji SARS-CoV-2 skarżą się na różne nietypowe objawy. Jednym z nich są zaburzenia słuchu, które eksperci określili jako „covidowe ucho”. Jakie są najczęstsze objawy tej przypadłości?

Covidowe ucho – zaburzenia słuchu u ozdrowieńców. Co powinno zaniepokoić?
Autor: Getty Images

Coraz więcej ozdrowieńców skarży się na ból gardła, kaszel czy ból głowy. Natomiast jak przekazał portal livemint.com, pojawiła się nietypowa przypadłość po przebyciu COVID-19, jaką jest „covidowe ucho”.

Jak wynika z informacji podanych w raporcie opublikowanym na łamach „Hindustan Times”, około 6 proc. pacjentów od momentu wyzdrowienia zauważyło u siebie pogorszenie słuchu. Ta przypadłość dotyczy najczęściej osób powyżej 40 roku życia.

Poradnik Zdrowie: LONG COVID

Covidowe ucho – jakie daje objawy?

Lekarze z Indii napisali w raporcie, że u ozdrowieńców pojawiają się takie objawy jak dziwne dzwonienie i szumy w uszach. Część chorych na COVID-19 zmagała się z nimi już nawet w trakcie choroby i te kłopoty ze słuchem utrzymywały się u nich nawet przez kilka tygodni. Jak rozpoznać ucho covidowe? Tej dolegliwości towarzyszą najczęściej następujące objawy:

  • zawroty głowy,
  • ból ucha,
  • dzwonienie w uszach,
  • szumy uszne,
  • chwilowa utrata słuchu.

Lekarze ustalają przyczyny występowania „covidowego ucha”. Apelują, aby nie lekceważyć tych objawów i skonsultować zaburzenia słuchu z laryngologiem. Szczególnie pomocne w przypadku tej dolegliwości są między innymi ćwiczenia rozluźniające i podawanie sterydów.

Sonda
Zrobisz to? Czy nie?