Co podkręci pracę twojego mózgu? 5 prostych sposobów

2021-10-18 8:40

Ciągle się stresujesz, niedosypiasz - i oczekujesz, że mimo to twój mózg będzie pracował na najwyższych obrotach? Nic z tego: on również do działania potrzebuje paliwa, którym jest nie tylko właściwa dieta. Zobacz, co napędza mózg do działania i sprawia, że jest w stanie sprawnie pracować.

Psycholodzy alarmują. Za dużo pracujemy
Autor: Getty Images Psycholodzy alarmują. Za dużo pracujemy

Wydajność mózgu zależy od wielu czynników. Jest dużo lepsza, jeśli dostarczamy mu odpowiednich składników odżywczych, które wspomagają jego pracę i chronią przed zmianami degeneracyjnymi.

Gdy tych substancji brakuje, mózg pracuje mniej wydajnie. Ale nie są to jedyne czynniki, które wpływają na jego pracę. Mózg pracuje lepiej, jeśli ma zapewniony:

RELAKS. Gdy mózg jest wypoczęty, lepiej zapamiętuje i wykorzystuje informacje. Łatwo to zresztą zaobserwować: gdy się wyciszysz i uspokoisz, zapewne zauważysz, że mózg pracuje lepiej i łatwiej ci przypomnieć sobie np. nazwisko lub adres, który chwilę wcześniej "umykał" ci z pamięci. ZDROWY SEN. W czasie snu mózg się regeneruje, naprawiając uszkodzenia, do jakich doszło w trakcie aktywności. Wtedy również porządkuje dostarczane mu w ciągu dnia informacje i układa je w ciągi pamięciowe. Sen sprzyja również oczyszczaniu organizmu - w tym także mózgu - z toksyn.

ĆWICZENIA LOGICZNE I PAMIĘCIOWE. Mózg tak samo jak ciało potrzebuje treningu - ćwiczenia pamięciowe, logiczne itp. stymulują tworzenie się nowych neuronów, bez których niemożliwa jest jego właściwa praca, w tym utrwalanie procesów pamięciowych. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA. Dzięki niej do mózgu trafia więcej krwi, a wraz z nią tlenu, co sprzyja tworzeniu się nowych neuronów. Ruch zmniejsza też ryzyko udaru mózgu (już 20 minut aktywności fizycznej dziennie ogranicza je o 35 proc), chroni przed stresem. ODPOWIEDNIA DIETA. Składniki odżywcze, jakie dostaje wraz z dietą, stymulują m.in.  produkcję neuroprzekaźników potrzebnych do przesyłania impulsów między neuronami. W codziennym menu nie powinno zabraknąć ryb morskich, orzechów, olei tłoczonych na zimno (źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6), pełnoziarnistych produktów zbożowych (bogatych w witaminy z grupy B), czy jaj, bogatych w niezbędną dla mózgu lecytynę.

Jak ćwiczyć pamięć

Rozruszaj swoje szare komórki: sprawdź, czy znasz nazwy specjalizacji medycznych i wiesz, czym zajmują się ci lekarze?

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki