Powrót do artykułu
Jadaj zdrowo
Fot.: getty images
Rzuć palenie, unikaj alkoholu
Fot.: getty images
Bądź aktywny fizycznie
Fot.: getty images
Wysypiaj się
Fot.: getty images
Gimnastykuj mózg
Fot.: getty images
Dbaj o relacje
Fot.: getty images
Zobacz następną galerię
Jak nie marnować jedzenia - 9 zasad
Jak nie marnować jedzenia - 9 zasad

Jak nie marnować jedzenia - 9 zasad

Sposoby na dobrą pamięć i koncentrację

Sposoby na dobrą pamięć i koncentrację

Jadaj zdrowo

W jadłospisie warto uwzględnić zwłaszcza ryby morskie, tłuszcze roślinne, orzechy, nasiona i pestki, jaja, kasze (szczególnie gryczaną) i produkty z pełnego przemiału. Są to produkty bogate w składniki usprawniające pracę mózgu i chroniące komórki nerwowe, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, lecytyna, kwas linolowy (CLA), magnez, potas i cynk. Ważne, by w każdym posiłku była porcja warzyw lub owoców, które obfitują nie tylko w cenne dla mózgu witaminy i mikroelementy, lecz także w chroniące tkankę nerwową antyoksydanty oraz flawonoidy, dzięki którym zwiększa się ilość połączeń nerwowych w mózgu. Szczególnie cenne są rośliny strączkowe, owoce awokado, czarna jagoda i borówka amerykańska, śliwki, dynia, banany.

Rzuć palenie, unikaj alkoholu

Dym tytoniowy zawiera toksyczne substancje niszczące komórki nerwowe, ponadto palenie przyczynia się do niedotlenienia wszystkich tkanek organizmu, a więc także mózgu. Systematyczne nadużywanie alkoholu prowadzi do degeneracji tkanki mózgowej; aby zachować sprawność umysłu, warto ograniczyć jego spożycie do minimum.

Bądź aktywny fizycznie

Ruch na świeżym powietrzu wzbogaci krew w tlen, która go dostarczy mózgowi. Nawet najbardziej zdrowe posiłki bez dostatecznej ilości tlenu nie wystarczają do sprawnego funkcjonowania pamięci. Jego brak niekorzystnie wpływa na stan tkanki neuronalnej. Ponadto aktywność fizyczna wpływa m.in. na wydzielanie w mózgu dopaminy, jednego z neuroprzekaźników, czyli substancji niezbędnych do przesyłania impulsów nerwowych i wpływających na funkcjonowanie pamięci.

Wysypiaj się

Nieprzerwany nocny sen jest istotny dla procesów regeneracyjnych w mózgu. Podczas snu umysł porządkuje, sortuje i zapamiętuje istotne informacje, a co równie ważne – odtwarza zasoby neuroprzekaźników potrzebnych do prawidłowego przekazywania impulsów nerwowych pomiędzy neuronami. Zarywanie nocy to nie jest dobry pomysł, warto też wiedzieć, że nie można wyspać się ”na zapas”. Regularny, codzienny nocny odpoczynek jest niezbędny dla dobrego funkcjonowania pamięci oraz koncentracji. Już 72 godziny bez snu wyniszczają mózg.

Gimnastykuj mózg

Trening umysłu to nie tylko gra w szachy, rozwiązywanie zagadek i rebusów czy układanie puzzli. Mózg „ćwiczy” zawsze wtedy, gdy uczymy się czegoś nowego, wybiegamy poza utarte szlaki rutyny – gdy uczymy się obcego języka, tańca czy gry na instrumencie, ale także gdy podejmujemy studia, zmieniamy pracę, poznajemy nowe procedury i nowych ludzi, podróżujemy w nieznane miejsca czy... przekładamy myszkę na drugą stronę klawiatury. Mózg jest jak mięsień – gdy wciąż napotyka wyzwania, rozwija się, gdyż powstają nowe połączenia neuronalne, tworząc szeroką i sprawną sieć; gdy jest mało aktywny albo kręci się wciąż wokół tych samych czynności i zadań – traci sprawność.

Dbaj o relacje

To ważne zwłaszcza po zakończeniu pracy zawodowej. Codzienne „wychodzenie do ludzi”, kontakty z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi uruchamiają i odświeżają umysł, zmuszając go do aktywności, angażując pamięć i emocje. Zasiadanie godzinami przed telewizorem przeciwnie – usypia i otępia. Dowiedziono, że aktywność mózgu podczas oglądania telewizji jest tylko niewiele większa niż podczas snu.

email