Co jeść by poprawić zdrowie mózgu i pozbyć się lęku? Oto 4 wskazówki

2022-03-24 9:13

To, czym się odżywiasz, w znacznym stopniu wpływa na twój nastrój. Dostarczanie do mózgu potrzebnych składników odżywczych może pomóc mu w jak najlepszym funkcjonowaniu oraz zapewnić zrównoważony stan emocjonalny. Jeśli więc chcesz pozbyć się lęku i czuć się dobrze, prawidłowe odżywianie powinno być dla ciebie priorytetem.

zdrowe odżywianie
Autor: Getty Images

Białko z dobrego źródła

Doskonałym źródłem białka są ryby zimnowodne, takie jak dziki łosoś, sardynki i anchois. Są one bogate w kwasy omega-3, których odpowiednia ilość w organizmie zapewnia korzyści dla zdrowia psychicznego. Tłuszcze omega-3 mogą łagodzić stres - dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może pomóc w promowaniu zdrowej równowagi emocjonalnej i pozytywnego nastroju. 

Jeśli wybierasz kurczaka, sięgaj po tego z kością i skórą. Większość kolagenu i kwasu hialuronowego w kurczaku znajduje się w skórze, która może wspierać zdrowie jelit – a dzięki osi jelito-mózg, zdrowie jelit i zdrowie psychiczne są ze sobą ściśle powiązane. 

Warto zadbać o różnorodność i od czasu do czasu wybrać inne źródło dobrego białka. Nie każdy jest fanem podrobów (wątróbka, ozory, serca, nerki itp.), ale są one bogate w witaminy z grupy B, żelazo, cynk, magnez, selen, trudną do zdobycia cholinę i tłuszcz oraz w rozpuszczalne witaminy (A, D, E i K).

Kiedy udać się do psychodietetyka?

Bulwy skrobiowe

Włącz do swojego menu bataty i białe ziemniaki. W szczególności słodkie ziemniaki są bogate w skrobię oporną wspierającą zdrowie jelit. Wszystko, co jest dobre dla jelit, służy również zdrowiu psychicznemu. 

Jedzenie ziemniaków może także zwiększyć poziom serotoniny w mózgu, która bierze udział w produkcji melatoniny – dlatego wielu ekspertów uważa pieczone ziemniaki za świetną przekąską jako ostatni posiłek przed snem. Dobry sen z kolei jest prawdopodobnie naszym najsilniejszym środkiem przeciwlękowym.

Warzywa

Mózg kocha warzywa, szczególnie pokarmy bogate w prebiotyki, które zawiera m.in. awokado (które jest również bogate w kwasy omega-3) czy szparagi. Im więcej różnorodności, tym lepiej. Warzywa powinny stanowić przynajmniej połowę porcji na talerzu i być elementem każdego posiłku.

Zdrowe tłuszcze

Kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu i zrównoważonego nastroju mają wyżej wymienione kwasy omega-3. Miej w swojej kuchni masło ghee, olej kokosowy, olej z awokado i oliwę z oliwek. Wysokiej jakości oliwa z oliwek jest bogata w polifenole - silne przeciwutleniacze, które chronią mózg. Z kolei olej kokosowy jest dobrym źródłem tłuszczów nasyconych, które wspomagają integralność i funkcjonowanie błon komórek mózgowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki