Cicha plaga wśród Polaków 60+. Życie odebrało sobie 1,5 tys. osób

2023-11-27 11:07

Najnowsze ustalenia dotyczące kondycji psychicznej wśród seniorów są alarmujące. Okazuje się, że w 2022 roku co trzecia osoba, która popełniła samobójstwo, ukończyła 60 rok życia. Z danych wynika, że z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia zaburzeń zdrowia psychicznego.

Cicha plaga wśród Polaków 60+. Życie odebrało sobie 1,5 tys. osób
Autor: Fot. Getty Images

Sporo się mówi w o opiece senioralnej. Jednak pomoc skupia się głównie na kwestii dostępu do darmowych leków, możliwości wyjazdu do sanatorium, czy fizycznych chorób przewlekłych ograniczających sprawność. “Fundacja Twarze Depresji” ukazuje inny, często niezauważany problem.

Anna Wyszkoni u Jaruzelskiej o walce z NOWOTWOREM i DEPRESJĄ

Seniorzy odbierają sobie życie…

W ostatnim czasie coraz częściej poruszamy kwestię kondycji psychicznej w naszym kraju. Uczymy się mówić otwarcie o zdrowiu psychicznym, walczymy ze stygmatyzacją i wstydem. Niemniej jednak w dużej mierze skupiamy się na dzieciach, młodzieży, czy przepracowanych dorosłych. 

Okazuje się, że kolejną grupą narażoną na depresję są seniorzy. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, tylko w ubiegłym roku aż półtora tysiąca osób w podeszłym wieku odebrało sobie życie.

Fundacja zaznacza, że w wyniku badań przeprowadzonych przez PolSenior w latach 2007-2022 ustalono, iż co czwarty senior w wieku od 65 do 79 lat cierpi na depresję. Natomiast w przypadku osób po 80 roku życia, choroba dotyka co trzecią z nich. 

Seniorzy potrzebują wsparcia. “Pogarsza się ich kondycja psychiczna”

Fundacja przeprowadziła ankietę, w której wzięło udział 553 seniorów powyżej 60 roku życia. W 84 procentach były to kobiety, w 16 proc. mężczyźni. Średnia wieku wynosiła 70 lat. Wyniki wykazały, że wciąż pogarsza się ich kondycja psychiczna

Choć autorzy badań zaznaczają, że nie jest to grupa reprezentatywna, to niemniej jednak liczba osób, które zdecydowały się wypełnić ankietę, skłania do przeprowadzenia analizy. Okazuje się, że aż pięć procent seniorów od dwóch tygodni (poprzedzających przeprowadzenie ankiety - przyp.) miało myśli samobójcze, a sześć proc. w ubiegłych miesiącach myślało nad możliwością odebrania sobie życia.

17 proc. badanych zachorowało na depresję przed pandemią, a 11 proc. w trakcie jej trwania. Specjaliści zaznaczają, że to właśnie izolacja i brak kontaktu z bliskimi sprawia, że osoby w podeszłym wieku mają problemy ze zdrowiem psychicznym. Ich sytuację pogarsza nie tylko samotność, ale także szereg chorób przewlekłych, z którymi często muszą borykać się sami, oraz problemy finansowe.

Dlatego tak ważne jest to, aby poświęcać seniorom nie tylko czas, ale również z uwagą słuchać i obserwować ich zachowanie. Duża część starszych osób często nie wie, że choruje na depresję i nie prosi o pomoc. Myślą, że osiągnęli już określony wiek i zwyczajnie nie są już potrzebni i ich odejście będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Po czym poznać, że bliscy mają depresję?

Czasem ciężko zauważyć, że babcia, dziadek, czy rodzic cierpią na depresję. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w dużej odległości i widzimy się dość sporadycznie. Mimo to warto przypomnieć, jakie są objawy depresji:

 • obniżony nastrój utrzymujący się przez większość czasu każdego dnia,
 • zobojętnienie emocjonalne,
 • niechęć do wykonywania codziennych czynności,
 • brak czerpania radości z dotychczasowy pasji,
 • zaburzenia snu,
 • myśli samobójcze,
 • problemy z koncentracją uwagi,
 • problemy z pamięcią,
 • poczucie winy,
 • brak apetytu,
 • osłabienie energii (szybkie uczucie zmęczenia).

Bez względu na to, czy zaobserwujemy powyższe objawy u siebie, czy bliskiej osoby zawsze warto prosić o pomoc. Pierwszym krokiem może być konsultacja z psychologiem lub psychiatrą. Natomiast chcąc otrzymać pomoc bez konieczności wychodzenia z domu, należy niezwłocznie skorzystać z telefonów zaufania. Poniżej podajemy kilka możliwości:

 • Całodobowa Linia Wsparcia 800 70 2222
 • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - czynny codziennie od 12:00 do 22:00: 116 111
 • Telefon Zaufania Fundacji Twarze Depresji - czynny we wtorki i środy w godzinach od 8:00 do 11:00: 22 290 44 42
 • Telefon zaufania dla osób starszych – czynny w poniedziałek, środę i czwartek w godzinach 17.00 – 20.00: 22 635 09 54
 • Bezpłatny Kryzysowy Telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny w godzinach 14.00 – 22.00 przez 7 dni w tygodniu: 116 123

Nie wstydź się prosić o pomoc dla siebie lub dla innych. Jeden telefon może uratować życie.