Chętnie sięgasz po niezdrowe jedzenie? To może być wina zaburzonej mikrobioty

2022-04-25 10:04

To, co masz ochotę zjeść, może zależeć od składu twojego mikrobiomu. Naukowcy odkryli, że nasze nawyki żywieniowe mogą zależeć od składu mikrobioty jelitowej. Potwierdziły to badania na myszach.

Kobieta je hamburgera
Autor: Getty Images

Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pittsburghu dowodzą, że drobnoustroje bytujące w jelitach mają wpływ na wybory żywieniowe. Wszystko przez to, że wytwarzają one substancje, które pobudzają apetyt na różne rodzaje żywności.

- Wszyscy mamy takie zachcianki - na przykład, kiedy czujesz, że musisz zjeść sałatkę lub naprawdę musisz zjeść mięso – mówi Kevin Kohl, adiunkt na Wydziale Biologii w Szkole im. Kennetha P. Dietricha.

Dieta, którą można leczyć zespół SIBO

Skład drobnoustrojów jelitowych a wybór diety

Badanie zostało przeprowadzone na myszach. 30 myszom pozbawionym mikrobów jelitowych naukowcy podali mikroorganizmy pobrane od trzech gatunków dzikich gryzoni, o bardzo różnych naturalnych sposobach żywienia.

Myszy z każdej z grup wybierały pokarm bogaty w różne składniki odżywcze. Jest to dowodem na to, że skład ich mikrobiomu miał wpływ na zmianę preferowanej diety.

„Nasza praca pokazuje, że zwierzęta o różnym składzie drobnoustrojów jelitowych wybierają różne rodzaje diety” - tłumaczy badacz.

Rola tryptofanu

Jednym ze związków chemicznych biorących udział w kontakcie między jelitami a mózgiem jest tryptofan. W badaniu myszy z różnymi mikrobiomami miały różne poziomy tryptofanu we krwi, jeszcze zanim dano im możliwość wyboru innej diety. Te z większą ilością tryptofanu miały również więcej bakterii, które mogą go wyprodukować w swoich jelitach.

„Prawdopodobnie istnieją dziesiątki sygnałów, które wpływają na codzienne nawyki żywieniowe. Tryptofan wytwarzany przez drobnoustroje może być tylko jednym z aspektów” – mówi Trevelline.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Poceedings of the National Academy of Sciences. Naukowcy podreślają, że nadal nie wykonanu testów na ludziach. Niewątpliwie jednak mikrobiom odgrywa ogromną rolę w różnych procesach zachodzących w naszym organizmie.

Znane są już zależności związane ze składem mikrobiomu i jego wpływem na ludzką psychikę. Dlatego badacze są pełni nadziei na przeprowadzenie kolejnych badań nad tym mikroorganizmem, by potwierdzić tezę, że mikrobiom wpływa na wybory żywieniowe ludzi u tak samo, jak u myszy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki