Chcesz wyglądać młodziej? Zapomnij o botoksie. Wystarczy, że będziesz robić tę jedną rzecz

2022-05-04 13:14
spacery
Autor: Getty Images

Naukowcy z University of Leicester twierdzą, że energiczny marsz każdego dnia może sprawić, że w wieku średnim poczujesz się o 16 lat młodszy. Wnioski te są oparte na badaniach genów ponad 400 tys. Brytyjczyków. Badacze odkryli wyraźny związek między szybszym chodzeniem a obniżonym wiekiem biologicznym.

U osób, które chodziły szybszym tempem zauważono dłuższe telomery

Telomer to fragment chromosomu, który skraca się podczas każdego podziału komórki. Z każdym skróceniem się telomeru zwiększa się ryzyko nowotworzenia, a proces starzenia się ulega przyspieszeniu.

Aktywność fizyczna przy cukrzycy typu 2

Długość telomerów a wiek biologiczny

Naukowcy postrzegają długość telomerów jako wyznacznik wieku biologicznego, niezależnie od tego, kiedy ktoś się urodził. Na podstawie wyników obserwacji naukowcy szacują, że jeśli przez całe życie chodzimy energicznie, może to skrócić biologiczny wiek jednostki nawet o 16 lat w wieku średnim.

Profesor Tom Yates, ekspert ds. aktywności fizycznej i starszy autor badania twierdzi, że poprzednie badania wykazały, że tempo chodzenia jest "bardzo silnym predyktorem" stanu zdrowia.

Nowe odkrycia potwierdzają, że przyjęcie szybkiego tempa marszu przekłada się na lepszy stan zdrowia i obniża wiek biologiczny jednostki.

Czytaj też: Test na WIEK BIOLOGICZNY - sprawdź, ile naprawdę masz lat

Korzyści wynikające z chodzenia

Zalety spacerowania i szybkiego marszu zostały udokumentowane w dziesiątkach badań. Szybkie chodzenie jest wskaźnikiem lepszego zdrowia mięśniowo-szkieletowego, sprawności serca i płuc, motywacji i zdrowia psychicznego.

Analiza danych 

Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z brytyjskiego Biobanku od 405 981 Brytyjczyków o średniej wieku 57 lat, którzy byli monitorowani przez okres 10 lat.

Prawie połowa uczestników (212 303) zgłosiła średnie tempo chodzenia. 26 835 zgłosiło, powolne tempo chodzenia, a 166 843 podało, że chodzi energicznie.

Autorzy badania zebrali również dodatkowe dane od około 100 tys. uczestników, którzy przez tydzień nosili na nadgarstkach urządzenia śledzące aktywność przez 24 godziny na dobę.

Szybsze chodzenie to dłuższy telomer?

Odkrycia pokazują, że uczestnicy, którzy przez całe życie chodzili energicznie (niezależnie od tego, ile ćwiczą) mają dłuższy telomer.

Choć naukowcy nie rozumieją jeszcze w pełni związku między długością telomerów a starzeniem się uważają, że skrócenie się telomeru przyczynia się do osłabienia organizmu i wystąpienia chorób, jak m.in. choroba wieńcowa i rak.

Autorzy badania uważają, że długość telomerów stanowi doskonały wskaźnik wieku biologicznego. Według badaczy osoby, które przez całe życie uprawiają energiczny marsz mogą wyglądać i czuć się aż o 16 lat młodziej w porównaniu z osobami, które chodzą wolniej. Ci ostatni mogą być także bardziej narażeni na szybsze starzenie się i choroby przewlekłe. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.