Chcesz ograniczyć picie alkoholu? Jest prosty sposób, by oszukać mózg

2021-11-16 15:28

Głód alkoholu jest uważany za istotny czynnik przyczyniający się do jego nadużywania. Niewiele jednak wiadomo na temat potencjalnych działań, które mogłyby zapobiegać narastającej chęci na alkohol. Badacze postanowili przyjrzeć się czynnikom, które mogłyby niwelować chęć sięgnięcia po tę używkę. Artykuł opublikowano w czasopiśmie "Addictive Behaviors".

picie alkoholu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ograniczenie picia alkoholu
  2. Jak ograniczyć picie alkoholu?
  3. Skutki zdrowotne picia alkoholu

Ograniczenie picia alkoholu

Rezygnacja z picia alkoholu nie zawsze przychodzi łatwo. Jest przecież wiele "powodów", aby się napić. Spożywanie alkoholu związane jest zarówno z pozytywnymi wydarzeniami, jak np. zaręczyny, awans w pracy, jak i z tymi przykrymi, np. rozstanie się. Alkohol towarzyszy nam od najmłodszych lat - często można zauważyć, że na kinderbalach na stole stoi "szampan" dla dzieci. Alkohol jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Co w sytuacji, gdy czujemy, że należy go "odstawić"?

Czytaj też: 

Jak ograniczyć picie alkoholu?

Nowe badanie sugeruje, że istnieją ćwiczenia, które mogą znacznie obniżać potrzebę picia alkoholu. Naukowcy zrekrutowali 60 uczestników płci męskiej i żeńskiej w wieku od 18 do 25 lat. Grupa wzięła udział w krótkiej dyskusji, w której poproszono o przemyślenie i opisanie swoich ulubionych drinków oraz nawyków związanych z piciem alkoholu.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Następnie osoby biorące udział w badaniu podzielono na trzy grupy:

Pierwsza grupa wykonywała pięciominutowe ćwiczenia, jak na przykład przysiady, wspinaczka, pompki, pajacyki i inne. Każde ćwiczenie wykonywano przez 45 sekund w typowej, ciągłej formacji obwodowej.

Osoby z drugiej grupy kolorowały w książce z obrazkami przez pięć minut. 

Trzecia grupa (kontrolna) dostała zadanie polegające na siedzeniu w milczeniu w laboratorium przez pięć minut, w obecności jedynie asystenta badawczego.

Jak ograniczyć picie alkoholu?
Autor: Getty Images Kobieta pije wino

Wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie serii kwestionariuszy dotyczących picia, głodu i nastroju. Analiza wykazała, że ​​osoby z grupy ćwiczącej odczuwały znacznie niższy poziom głodu alkoholowego w porównaniu z osobami z grupy kontrolnej. Naukowcy odkryli również, że pozytywny nastrój wzrósł, a niepokój i negatywny nastrój zmniejszyły się u osób ćwiczących. W grupa kolorującej nie odnotowano spadku chęci na alkohol, zaobserwowano u nich jednak poprawę nastroju i zmniejszony niepokój.

Aleksandra Gawor, która kierowała badaniem powiedziała: „Nadużywanie alkoholu wiąże się z przewlekłymi chorobami (...) Często zaczyna się u młodych dorosłych, zwłaszcza studentów – i odkryliśmy, że nadużycia w tej grupie wzrosły z biegiem lat. Jednym z istotnych czynników przyczyniających się do powstania i utrzymania nadużywania alkoholu jest głód alkoholu. Nasze eksperymenty wykazały, że krótki obwód ćwiczeń pomaga zmniejszyć ten głód i poprawia nastrój. Ta baza wiedzy pomoże nam potencjalnie wykorzystać ćwiczenia jako narzędzie terapeutyczne, a także rozwinie lepsze zrozumienie mechanizmów, które mogą leżeć u podstaw ryzykownego spożywania alkoholu i zachowań uzależniających”.

Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili

Krok 1 z 3, podaj swoje informacje

18-99 lat
cm
kg

Skutki zdrowotne picia alkoholu

Warto także dodać, że picie alkoholu w nadmiarze niesie za sobą negatywne dla zdrowia skutki. Uszkadza narządy wewnętrzne oraz prowadzi do rozwoju schorzeń psychicznych, jak np.:

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.