Chcesz mieć zdrowe serce? To zależy od 8 czynników. Jednym z nich jest sen

2022-07-08 17:06

Organizm potrzebuje odpowiedniej ilości snu. Osoby, które nie śpią wystarczająco długo, mogą być bardziej narażone na występowanie takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 i otyłość. Ekspert z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaznacza, że "jakość snu wpływa na to, w jaki sposób funkcjonuje na co dzień nasz mięsień sercowy". Oto nowa lista czynników, które znacząco wpływają na nasze serce.

Kobieta cierpi na brak snu
Autor: Getty Images

Brak snu może odbić się na sercu

Zdrowy sen pozwala na regenerację całego organizmu zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jak wyjaśnia dr Eduardo Sanchez z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA), "jeśli każdej nocy nie przesypiamy od 7 do 9 godzin, to narażamy się na wyższe ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego". 

Choroby serca są wiodącą przyczyną zgonów na świecie. Szacunki pokazują, że w Polsce co roku umiera ok. 15 tys. osób, a na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 10 mln pacjentów. Specjaliści AHA (American Heart Assocation) dokonali przeglądu około 2,4 tys. prac i badań z ostatnich 12 lat na temat czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Od nich może zależeć to, czy nasze serce będzie zdrowie. 

"Uznaliśmy, że to właściwy moment, aby przeprowadzić kompleksowy przegląd najnowszych badań w celu udoskonalenia istniejących wskaźników i rozważania wszelkich nowych czynników, które wpływają na układ sercowo-naczyniowy" – tłumaczy Donald M. Lloyd-Jones, prezes AHA.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Sprawne działanie czynników zależy od tych czynników

W najnowszych wytycznych uwzględniono sen, który był do tej pory pomijany przy określaniu ryzyka związanego z działaniem układu sercowo-naczyniowego. Niektóre czynniki zostały bez zmian, a inne zaktualizowano. Jak się przedstawia lista czynników, które zwiększają ryzyko choró serca?

Nowością w tym wykazie jest sen, który dotąd pomijano przy określaniu ryzyka związanego z działaniem układu krążenia. Kilka czynników pozostało bez zmian, a resztę zaktualizowano o nowe wytyczne. Co jeszcze się zmieniło?

  1. Długość snu (NOWY CZYNNIK) – idealna długość snu w ciągu nocy dla osób dorosłych wynosi od 7 do 9 godzin. Maluchy powinny przesypać od 10 do nawet 16 godzin na dobę, dzieci wieku od 6 do 12 lat – od 9 do 12 godzin, a nastolatkowie od 13 do 18 lat – od 8 do 10 godzin.
  2. Dieta (AKTUALIZACJA) – niezwykle ważny w trosce o serce jest dobór odpowiedniej diety. Taki jadłospis powinien obfitować w m.in. owoce, warzywa (sałatę, natkę pietruszki, szpinak), orzechy, rośliny strączkowe (groch, fasolę, bób), produkty pełnoziarniste (chleb i makaron z pełnego ziarna, brązowy ryż, grube kasze) i niskotłuszczowe produkty mleczne.
  3. Poziom glukozy we krewi (AKTUALIZACJA) – nowe wytyczne obejmują również poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c. W opinii ekspertów AHA wskaźnik ten o wiele lepiej odzwierciedla długoterminową kontrolę glikemii. To może okazać się bardzo pomocne w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym oraz w walce z cukrzycą typu 1 i 2.
  4. Ekspozycja na działanie nikotyny oraz e-papierosów (AKTUALIZACJA) – chodzi o narażanie się na szereg szkodliwych substancji wydzielanych poprzez spalanie się tytoniu oraz na dym pochodzący z e-papierosa. Wykazano, że bierne palenie jest szkodliwe, szczególnie negatywie wpływa na efektywność pracy serca u dzieci i młodzieży. Jak wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zabija ono około 900 tys. osób niepalących w ciągu roku.
  5. Poziom cholesterolu i trójglicerydów (AKTUALIZACJA) – całkowite stężenie cholesterolu poniżej 180 mg/dl jest uznawane za optymalne. W przypadku dobrego cholesterolu (inaczej cholesterolu HDL) – im wyższe stężenie, tym lepiej. Dlatego, że zbyt niski poziom HDL zwiększa ryzyko chorób serca.
  6. Ciśnienie krwi (BEZ ZMIAN) – za optymalne ciśnienie krwi uznaje się o warto 120/80 mmHg. Odstępstwo od tej normy wpływa na pracę mięśnia sercowego. Zbyt wysokie ciśnienie krwi znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, udaru, niewydolności serca, rozwoju niewydolności nerek i innych bardzo groźnych powikłań.
  7. Wskaźnik masy ciała, czyli BMI (BEZ ZMIAN) – wskaźnik BMI powinien mieścić się w zakresie 18,5 a 24 9. W przypadku, gdy wartość BMI przekracza granice prawidłowej wagi może wiązać się z różnymi problemami kardiologicznymi.
  8. Aktywność fizyczna (BEZ ZMIAN) – zgodnie z rekomendacjami osoby dorosłe powinny uprawiać aktywność fizyczną przez 150-300 minut w tygodniu lub 75 minut o dużej intensywności. Zarówno dzieci, jak i młodzież powinny być każdego dnia aktywne fizycznie przez co najmniej godzinę.