Chcesz mieć wąską talię? Unikaj tych rodzajów alkoholu

2022-04-22 16:06

Eksperci od dawna uważają, że alkohol jest jednym z czynników napędzających epidemię otyłości. Nowe badania wskazują, że spożywanie dwóch rodzajów alkoholu jest związane ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia, zespołu metabolicznego oraz innych zdrowotnych problemów. Jakiego alkoholu szczególnie unikać?

toast
Autor: Getty Images

Alkohol a poziom tłuszczu trzewnego

Nowe badanie wskazuje na związek pomiędzy piciem konkretnych rodzajów alkoholu a większym poziomem tłuszczu trzewnego. Tłuszcz trzewny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób. Może przyczyniać się do rozwoju dolegliwości układu krążenia, zespołu metabolicznego i innych zdrowotnych powikłań. Z opublikowanego w czasopiśmie Obesity Science & Practice badania wynika, że picie piwa i napojów spirytusowych, wiąże się z podwyższonym poziomem tłuszczu trzewnego.

Analizy naukowe opierały się na wielkoskalowej bazie danych. W badaniach wzięło udział 1869 białych dorosłych w wieku od 40-79 lat. Od uczestników pobrano próbki krwi, a za pomocą bezpośredniego pomiaru zwanego dwuenergetyczną absorpcjometrią rentgenowską, uzyskano informacje o składzie ciała ochotników biorących udział w badaniu.

Kolejnym krokiem, jaki podjęli naukowcy, było skorzystanie z programu statystycznego. Dzięki temu byli w stanie zbadać zależności między rodzajami napojów alkoholowych a składem ciała.

Jak spalić tłuszcz?

Białe wino a zdrowie kości

Kolejnym wnioskiem płynącym z analiz przeprowadzonych przez ekspertów jest to, że picie wina nie wykazuje związku pomiędzy poziomem szkodliwego tłuszczu. Umiarkowane picie czerwonego wina, wiąże się z niższym poziomem tłuszczu trzewnego. Białe wino - spożywane z umiarem - może pozytywnie wpływać na zdrowie osób starszych.

Naukowcy stwierdzili, że osoby starsze, które piły umiarkowane ilości białego wina, miały wyższą gęstość mineralną kości. Podobnej korelacji nie udało się ustalić między spożyciem czerwonego wina lub piwa. Wpływ alkoholu na zdrowie człowieka nadal jest obszarem nie do końca zbadanym przez specjalistów, dlatego grupa badaczy chciałaby kontynuować swoje badania.

W kolejnych analizach chcieliby dokładniej przeanalizować, jak dieta – w tym spożywanie alkoholu – może wpływać na choroby mózgu i funkcji poznawczych u seniorów, którzy cierpią na zaburzenia poznawcze.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki