Cały dzień w maseczce: co musisz wiedzieć? Te zasady są bardzo ważne

2020-04-14 12:54

Od najbliższego czwartku każdy, kto przebywa w miejscu publicznym, musi zasłaniać twarz - najlepiej maseczką. Ale ile maseczek potrzebujesz na zmianę, w jaki sposób ją zakładać, przez ile czasu nosić i o czym jeszcze pamiętać, by sobie nie zaszkodzić?

Cały dzień w maseczce: co musisz wiedzieć? Te zasady są bardzo ważne
Autor: Getty Images

Spis treści:

  1. Jak bezpiecznie założyć i zdjąć maseczkę
  2. Ile maseczek dziennie potrzebujesz na zmianę?
  3. Ile czasu można nosić jedną maseczkę?
  4. Co zrobić z maseczką, gdy się ją zdejmie?
  5. Do jakiego kosza wyrzucamy zużyte maseczki jednorazowe?
  6. Czy maseczkę wielorazową można prać razem z ubraniami?

O tym, że od 16 kwietnia noszenie maseczek lub zasłanianie twarzy w inny sposób będzie w miejscach publicznych obowiązkowe, poinformowali jeszcze przed Świętami premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Stosowne zawiadomienie znalazło się m.in. na Twitterze:

Jak bezpiecznie założyć i zdjąć maseczkę

Zanim zaczniesz nosić maseczkę, trzeba nauczyć się ją poprawnie zakładać i zdejmować. To bardzo ważne, gdyż robiąc to źle narażamy się na ryzyko zakażenia koronawirusem. Główny Inspektor Sanitarny wydał więc instrukcję, która pomoże szybko opanować te czynności.

Cały dzień w maseczce: co musisz wiedzieć? Te zasady są bardzo ważne
Autor: GIS

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, by przed założeniem maseczki umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować płynem na bazie alkoholu. Trzeba to zrobić również po zdjęciu maseczki.  

Podkreśla to również Dr Tomasz Wołkowicz, mikrobiolog, ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w wypowiedzi dla PAP podkreśla: "Nie łapiemy maseczki za zewnętrzną stronę, ale najlepiej za zauszniki, choć i tam znaleźć mogą się patogeny. Zasada podstawowa to mycie rąk po każdej takiej czynności" – powiedział dr Tomasz Wołkowicz.

Ile maseczek dziennie potrzebujesz na zmianę?

Maseczka ma chronić nas przed kontaktem z innymi ludźmi, ale także ich przed kontaktem z nami: trzeba ją więc nosić tam, gdzie można kogoś spotkać - a więc nawet wynosząc wieczorem śmieci. Jednak obliczenie, ile maseczek dziennie trzeba mieć, by czuć się bezpiecznie, nie jest prosta, zależy bowiem od tego, jaki tryb życia prowadzisz, czy pracujesz zdalnie, słowem - jak często będziesz "przebywać w przestrzeni publicznej"

Zasada jest taka, że nową maseczkę trzeba założyć zawsze przed wyjściem na dwór i zdjąć po wejściu do domu lub do pracy (a tę jednorazową od razu włożyć do worka, zawiązać go i wyrzucić do zamkniętego pojemnika na śmieci). Nie trzeba natomiast zmieniać maseczki na świeżą przed wejściem do sklepu.

Policzmy to na przykładzie: osoba, która pracuje, i dojeżdża do pracy komunikacją miejską, potrzebuje dziennie przynajmniej trzech maseczek: jedną na dojazd do, drugą na powrót z pracy do domu i trzecią - na wszelki wypadek, gdyby z tą pierwszą stało się coś nieprzewidzianego, np. oderwały się troczki.

Ktoś, kto pracuje i do pracy dojeżdża prywatnym samochodem (w którym maski nosić nie trzeba), ale po pracy robi zakupy, również potrzebuje trzech maseczek: jedną po to by móc wejść do sklepu, drugą, którą założy by przejść z parkingu do domu i trzecią - na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. 

Ile czasu można nosić jedną maseczkę?

To zależy od jej typu. W przypadku niektórych maseczek czas użytkowania określony jest przez producenta i zwykle nie przekracza dwóch, trzech godzin jednorazowo. W przypadku pozostałych maseczek, zarówno jednorazowych jak i wielorazowych, GIS zaleca by wymienić je na nowe, gdy tylko zrobią się wilgotne od wydychanego powietrza - ich skuteczność jest wówczas żadna, same natomiast mogą stać się zagrożeniem.

Przy czym warto pamiętać, że w przypadku maseczek wielorazowych sporo zależy od jakości wykonania, grubości materiału, z jakiego zostały uszyte i typu filtra: niektóre maseczki nasiąkają wilgocią już po kwadransie noszenia, inne można nosić nawet przez dwie, trzy godziny i nadal będą suche.

Co zrobić z maseczką, gdy się ją zdejmie?

Maseczkę jednorazową, jak sama jej nazwa wskazuje, trzeba po zdjęciu wyrzucić do zamykanego pojemnika (dla bezpieczeństwa warto wcześniej włożyć ją do foliowej reklamówki i ściśle ją zawiązać), a następnie umyć ręce.

Maseczkę wielorazową po zdjęciu wkładamy do foliowej torby, którą szczelnie zawiązujemy, a następnie myjemy ręce.

Zobacz, dlaczego warto nosić maseczki i kiedy je zmieniać:

Do jakiego kosza wyrzucamy zużyte maseczki jednorazowe?

Osoby, które są zdrowe i noszą maseczki jednorazowe w miejscach publicznych, lub przebywają w kwarantannie domowej ze względu na powrót do kraju z zagranicy (ale nie mają objawów infekcji), powinny wyrzucać je do pojemnika na odpady zmieszane. Najlepiej, by jeszcze przed ich wyrzuceniem wszystkie zebrać do jednego worka.

Inaczej postępuje się z maseczkami, które noszone były przez osoby zakażone wirusem lub narażone na takie zakażenie, albo mają bezpośredni kontakt z zakażonymi: zużyte przezeń maseczki muszą trafić do konkretnych, przeznaczonych tylko do tego celu worków, a szczegółowe wytyczne w tej sprawie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Są one dostępne POD TYM LINKIEM.

Czy maseczkę wielorazową można prać razem z ubraniami?

Nie - maseczki wielokrotnego użytku należy prać oddzielnie. Jeśli masz kilka lub kilkanaście takich maseczek, można je uprać razem (do czasu prania trzeba je jednak przechowywać w szczelnie zamkniętych torebkach foliowych).

Maski wielorazowe powinny być prane w temperaturze co najmniej 60 st C przez co najmniej 45 minut - a jeszcze lepiej w 90 stopniach. Gdy wyschną, trzeba je uprasować z użyciem maksymalnej temperatury.

Dr Tomasz Wołkowicz, mikrobiolog, ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w wypowiedzi dla PAP podkreśla: - Samo upranie maseczki w wyższej temperaturze i uprasowanie jej zabije wirusa. Natomiast wszystkie czynności wykonywane z nią przed powinniśmy robić ze świadomością, że patogen może się na niej znajdować - mówi ekspert. Dlatego maseczki najlepiej wkładać do pralki w jednorazowych rękawiczkach, trzeba je jednak zdjąć (i dokładnie umyć ręce) jeszcze nim uruchomisz program prania.

Maseczki wielokrotnego użytku można również dezynfekować, spryskując ją z obu stron środkiem do dezynfekcji na bazie alkoholu w sprayu i zostawiając do wyschnięcia - jednak eksperci podkreślają, że pranie w wysokiej temperaturze jest dużo bardziej skuteczne 

Na koniec krótkie podsumowanie:

Jak używać maski ochronnej
Autor: redakcja
Jak zakładać i nosić maski - lekarz wyjaśnia

Polecamy również: