Burzowa aura może odbić się na naszym zdrowiu. Jakich objawów możesz się spodziewać?

2022-05-20 10:41

Zmiana pogody może wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Szczególnie dotkliwe dla organizmu są burzowe fronty. Okazuje się, że mogą one zaostrzyć wiele schorzeń. Kto jest najbardziej narażony na negatywny wpływ burzowej pogody?

Burzowa pogoda
Autor: Getty Images

Pogoda ma wpływ na zaostrzenie wielu stanów chorobowych. Na zmiany pogody narażone są m.in. osoby z reumatyzmem, astmą czy alergią. W związku ze zmianami pogodowymi mogą się rownież pojawiać bóle głowy i ogólne pogorszenie samopoczucia. Jednak dlaczego burzowa aura może mieć tak znaczny wpływ na nasze zdrowie?

Migrena - czym jest i co ją powoduje?

Objawy jakich schorzeń może zaostrzyć burzowa pogoda?

Reumatoidalne zapalenie stawów

Osoby cierpiące na problemy reumatyczne w czasie burzy szczególnie mogą odczuwać dolegliwości bólowe. Wszystko dlatego, że spadające ciśnienie atmosferyczne wpływa na ciśnienie wewnątrz stawów. W takim przypadku staw ulega powiększeniu i uciska na sąsiadujące tkanki i nerwy, co powoduje dolegliwości bólowe.

Bardzo często ból stawów w czasie burzy dotyczy osób z zaburzeniem wytwarzania mazi stawowej. Dodatkowo zwiększona wilgotnośc powietrza może powodować opuchliznę stawów.

Astma

Burzy często towarzyszą silne wiatry. Dlatego też taka pogoda może mieć negatywny wpływ na astmatyków. Silny wiatr potęguje rozprzestrzenianie się pyłków w powietrzu, przez co nasilają się objawy tej choroby. Mogą wystąpić symptomy takie jak: ucisk w klatce piersiowej, duszność, przyspieszony oddech czy świszczący oddech.

Oprócz tego ze względu na towarzyszące burzy zmiany temperatury i wilgotności, mogą nasilić objawy takie jak przekrwienie i podrażnienie dróg oddechowych.

Alergia

Wszechobecne pyłki rozprzestrzeniające się przez wiatr nie tylko zaostrzają objawy astmy, lecz także negatywnie wpływają na alergików. Mogą doprowadzić do wzmożonego nieżytu nosa.

Choć towarzyszący burzy deszcz może okazać się zbawieniem dla osób cierpiących na alergię, ze względu na spłukanie pyłków z różnych powierzchni, tak naprawdę przyczynia się również do wzrostu kolejnych pylących roślin.

Deszczowa aura sprzyja również rozwojowi pleśni. Osoby uczulone na te alergeny z pewnością odczują skutki wilgoci.

Zmiany pogody mają równiez wpływ na drożność nosa. "Zmiany ciśnienia barometrycznego mogą wpływać na stan zapalny w nosie i zatokach, a następnie mogą być odczuwane przez osoby jako ucisk i/lub ból" - mówi alergolog, dr Lily Pien.

Bóle głowy i migrena

"Ponad połowa osób cierpiących na migrenę doświadcza nasilenia objawów w związku ze zmianami pogody" - mówi specjalista od bólu głowy, dr Emad Estemalik.

Nagła zmiana pogody daje się odczuć osobom cierpiącym na bóle migrenowe. Burze mogą więc wywołać ataki migrenowe. Bóle głowy związane są z wysoką lub niską wilgotnością, zmianami temperatury lub ciśnienia barometrycznego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki