Brakuje kolejnego leku - tym razem na nadciśnienie. Wiemy, kiedy znów będzie w aptekach

2022-08-18 8:36

Problemy z dostępnością leków nie ustają - tym razem apteki donoszą o braku jednego z ważnych leków, który przyjmują przede wszystkim. osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, ale nie tylko - stosowany jest w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego i nefropatii. Ale jest też dobra wiadomość - jak zapewnia producent, problemy te wkrótce mają się skończyć.

Brakuje kolejnego leku - tym razem na nadciśnienie. Wiemy, kiedy znów będzie w aptekach
Autor: Getty Images

Lekiem tym jest Gopten 2,0 (w dawce 2 mg) - przepisywany na receptę preparat w formie twardych kapsułek. Nie są to pierwsze problemy z jego dostępnością - trudno było go kupić już jakiś czas temu. Obecnie, wg. statystyk gdziepolek.pl, nie ma go w żadnej aptece współpracującej z tym portalem.

Wskazania do przyjmowania leku Gopten to m.in. nadciśnienie

Gopten jest lekiem z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny (tzw. inhibitor ACE). Hamuje on powstawanie angiotensyny II, która powoduje skurcz naczyń i pobudza uwalnianie aldosteronu, hormonu kory nadnerczy. Lek, zmniejszając stężenie angiotensyny II, doprowadza do obniżenia ciśnienia.

Ma również ochronny wpływ na naczynia krwionośne, wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Przepisywany jest osobom z nadciśnieniem, stosowany także w leczeniu chorób układu krążenia (w tym zaburzeń czynności lewej komory serca po zawale serca i objawowej niewydolności serca) i zapobieganiu im, a także w leczeniu chorób nerek (nefropatii cukrzycowej i niecukrzycowej).

Problemy z dostępnością wkrótce powinny się skończyć

Osoby, które przyjmują lek Gopten w dawce 2 mg muszą uzbroić się w cierpliwość - braki potrwają jeszcze przez jakiś czas. Jednak w przeciwieństwie do leków, które zostały na dobre wycofane, ten wkrótce ponownie pojawi się w sprzedaży. "Od producenta otrzymaliśmy informację, iż Gopten 2 ma trafić do aptek w ciągu najbliższych dwóch tygodni." - zapewnia portal gdziepolek.pl.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie