Botoks będzie refundowany. Ale tylko dla określonej grupy pacjentów

2022-06-23 11:35

Już wkrótce rusza nowy program, który umożliwi refundację nowej terapii dla pacjentów chorujących na migrenę przewlekłą. Jest to choroba, która charakteryzuje się nie tylko bólem głowy, ale całą grupą objawów utrudniających normalne funkcjonowanie. Według ekspertów jest "to historyczna chwila w dziejach polskiej neurologii".

Młoda kobieta z bólem głowy u lekarza
Autor: Getty Images

Od dawna neurolodzy apelowali o wprowadzenie leczenia migreny do systemu refundacji. W końcu się udało. Od 1 lipca rusza po raz pierwszy w Polsce program lekowy B.133 dla pacjentów chorujących na migrenę przewlekłą. Uzyskają oni dostęp do refundowanego leczenia za pomocą toksyny botulinowej (I linia leczenia) oraz leków biologicznych: fremanezumab i erenumab (II linia leczenia). 

Prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, poinformował, że "program lekowy B.133 będzie realizowany w kilkudziesięciu ośrodkach w Polsce". To muszą być placówki medyczne wyspecjalizowane w leczeniu migreny, gdzie będą prowadzone obserwacje pod kątem tego, które leczenie jest skuteczne. Obecnie trwa określenie ich na liście ministerialnej.

Według eksperta "wprowadzenie programu leczenia migreny przewlekłej to przełom w tym zakresie w polskiej neurologii".

Jest ratunek dla pacjentów cierpiących na migrenę przewlekłą

Program lekowy B.133 jest skierowany do pacjentów chorujących na migrenę przewlekłą, którzy doświadczają bólu głowy co najmniej 15 dni w tygodniu przez co najmniej trzy kolejne miesiące. Oznacza to ratunek dla tych osób, u których nie działają skutecznie żadne powszechnie dostępne leki. Będą mogli to udowodnić na podstawie historii recept, że stosowali leki m.in. kwas walproinowy, topiramat, amitryptylina, ale im nie pomogły.

W ramach nowego programu będą refundowane dwie linie leczenia migreny przewlekłej przy użyciu toksyny botulinowej typu A (tzw. klasyczny botoks) oraz leków biologicznych (erenumabem lub fremanezumabem). Z obliczeń ekspertów wynika, że z tej refundacji mogłoby skorzystać trzy tys. pacjentów. Łącznie byłby to koszt ok. pięciu mln złotych.

Informacja na temat tego programie ukazała się na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Neurologicznych, które odbyło się 21 czerwca, czyli w Światowym Dniu Solidarności z Chorymi na Migrenę.

Migrena - czym jest i co ją powoduje?

Jedna z najbardziej uciążliwych chorób neurologicznych

Migrena przewlekła jest ciężką chorobą, która charakteryzuje się występowaniem napadowych, silnych bólów głowy. Ataki migreny występują przez ponad 15 dni w miesiącu, czyli około 184 w roku, utrudniając mu normalne funkcjonowanie. Taka osoba jest często wykluczona z życia społecznego i zawodowego.

Choroba ta dotyka głównie ludzi młodych, aktywnych zawodowo oraz trzykrotnie częściej kobiety. W 90 proc. przypadków pierwszy napad występuje, przed ukończeniem 40. roku życia.