Boreliozę można zobaczyć w oczach? 5 objawów zdradza chorobę

2023-06-07 14:33

Te małe, groźne pajęczaki atakują z ukrycia. Są też szybkie i bardzo skuteczne. Żywią się krwią i wbijają się w skórę swojej ofiary. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że zostali ukąszeni przez kleszcza. Niestety, tych pajęczaków jest coraz więcej w naszym otoczeniu i roznoszą groźne choroby, m.in. boreliozę. Jej symptomy można "wyczytać" z oczu.

Zbliżenie na oczy
Autor: Getty Images Boreliozę można zobaczyć w oczach? 5 objawów zdradza chorobę

O boreliozie (inaczej chorobie Lyme) słyszymy coraz częściej w ostatnim czasie. Wywołują ją bytujące w przewodzie pokarmowym kleszcza bakterie, a dokładniej krętki z rodziny Borrelia burgdorferi. Jej głównym nosicielem jest kleszcz, który żywi się krwią. Lista chorób przenoszonych przez te małe pajęczaki jest długa. To nie tylko borelioza, ale także kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza granuocytarna, dur powrotny, babeszjoza, tularemia czy ospa riketsjowa.

W Polsce najwięcej przypadków boreliozy odnotowuje się w od maja do listopada, szczególnie w sezonie letnim. Kleszcze przebywają głównie w wysokich trawach, na krzakach i nisko położonych gałęziach drzew. Zimują w ściółce leśnej, a gdy temperatura wzrasta, zaczynają niepostrzeżenie atakować. Pajęczak ten, zanim wkłuje się w ciało swojej ofiary, potrafi nawet wędrować po nim przez godzinę. Najczęściej wgryza się w miejsca, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, czyli m.in. pod pachami, za uszami, na karku, ramionach, w pachwinach czy pod kolanami.

Żyję z boreliozą: “Byłam przeszczęśliwa. Wysyłałam smsy do synów, że wiem, co mi jest”

Objawy oczne boreliozy. Nie lekceważ ich

Bardzo często ukąszenie przez kleszcza może zostać niezauważone, a sam rumień może pojawić się od 3 od 30 dni. Zakażenie boreliozą jest możliwe tylko w wyniku pokłucia przez zakażonego pajęczaka. Ta podstępna choroba może długo nie dawać objawów lub dawać symptomy nieswoiste ze strony skóry, serca, stawów i układu nerwowego. Okazuje się, że można dostrzec ją nawet w oczach, ale najczęściej na późniejszym etapie choroby. Jakie objawy oczne mogą sugerować boreliozę? Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  1. ból oka i zaczerwienienie,
  2. zapalenie spojówek,
  3. obrzęk powiek,
  4. zaburzenie widzenia: osłabienie wzroku oraz męty zazwyczaj w środkowym polu widzenia,
  5. światłowstręt, czyli nadwrażliwość na światło.

Warto zwrócić szczególną uwagę na te symptomy, jeśli podejrzewamy, że mógł nas ukąsić kleszcz. Nie wolno w takiej sytuacji zwlekać z wizytą u lekarza.