Ból głowy i mdłości to nie tylko symptomy kaca. Mogą oznaczać coś bardziej niebezpiecznego

2024-05-27 12:59

Kiedy po wczorajszym piciu alkoholu budzisz się z pulsującym bólem głowy i mdłościami - to jasny znak, że wypiłeś o kilka porcji za dużo. Jednak eksperci twierdzą, że te oznaki to nie tylko symptomy kaca. Mogą również znaczyć coś bardziej niebezpiecznego.

Ból głowy i mdłości to nie tylko symptomy kaca. Mogą oznaczać coś bardziej niebezpiecznego
Autor: fot. Getty Images Ból głowy i mdłości to nie tylko symptomy kaca. Mogą oznaczać coś bardziej niebezpiecznego

Nietolerancja a alergia na alkohol. Objawy są podobne

Wiele osób wie, czego się spodziewać następnego ranka, kiedy wypiją za dużo koktajli lub drinków. Chodzi oczywiście o znanego wielu kaca. Jego objawy to pulsujący ból głowy, nudności, ból brzucha, zmęczenie, suchość w ustach, nadwrażliwość na dźwięki i światło, drażliwość, a czasem nawet podwyższone ciśnienie. Specjaliści jednak zaznaczają, że jeśli pojawiają się one po wypicie jednego lub dwóch drinków, jest to powód do zmartwień. Twierdzą, że może być to oznaką nietolerancji alkoholu. Alergolog-immunolog dr Jeffrey Factor powiedział w rozmowie z "HuffPost", że w rzeczywistości nietolerancja alkoholu różni się od alergii na alkohol. Zaznacza, że ten problem pojawia się u coraz większej części jego pacjentów. Wytłumaczył, że nietolerancja na alkohol pojawia się znacznie częściej niż alergia na niego.

Objawami nietolerancji alkoholu są:

  • uderzenia gorąca
  • zaczerwienienie
  • pokrzywka
  • zaostrzenie astmy
  • zatkany nos
  • nudności
  • wymioty
  • niskie ciśnienie krwi

Specjaliści tłumaczą, że nietolerancja alkoholu jest zazwyczaj genetyczną przypadłością. Pojawia się, kiedy organizm nie jest w stanie skutecznie rozkładać obecnych w alkoholu toksyn. Zaznaczają jednak, że  inne chemikalia, składniki, siarczyny, konserwanty i histamina powstająca w wyniku warzenia lub fermentacji alkoholu również mogą wywołać reakcję.

Ceny ALKOHOLU w górę? Bez Wódki Wódka lepiej TAŃSZA! Polacy byliby SZCZĘŚLIWI! | Co Ludzie Powiedzą

Alergia na alkohol. Ciężko jest potwierdzić ją w badaniach

Według ekspertów, sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana kiedy pod uwagę weźmiemy różnego rodzaju drinki i koktajle. Wszystko dlatego, że alkohol można wówczas wymieszać ze wszystkim. Nietolerancja mimo podobnych objawów bardzo różni się od alergii. Głównie dlatego, że jako czynnik nie angażuje układy odpornościowego, który mógłby wywoływać reakcję na alkohol. Nie można więc spojrzeć na konkretną reakcję i z pewnością stwierdzić alergii zamiast nietolerancji. Niestety, na tę chwilę nie istnieje żaden sprawdzony sposób na stwierdzanie alergii na alkohol. W przeciwieństwie do innych alergenów, nakłównie skóry alkoholem nie da nam dokładnych wyników. 

Istnieją co prawda inne badania - jak na przykład badanie krwi. Lekarz może jednak przetestować pacjentów pod kątem alergii na popularne składniki napojów alkoholowych, takich jak drożdże, jęczmień czy nabiał. Specjaliści tłumaczą więc, że jeśli mamy alergię na którykolwiek ze składników alkoholu, najlepiej będzie po prostu go unikać. Zaprzestanie picia alkoholu jest jedyną taktyką, która zagwarantuje nam ominięcie reakcji alergicznej. A przynajmniej unikanie picia tego alkoholu, po którym nasze objawy zdają się nasilać.

Sonda
Dlaczego Polacy piją tyle alkoholu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki