Bill Gates oskarżany o wybuch epidemii małpiej ospy. Skąd taki pomysł?

2022-05-23 9:49

Bill Gates - miliarder, amerykański przedsiębiorca i współzałożyciel Microsoftu, jest bohaterem wielu teorii spiskowych. O możliwości wybuchu pandemii informował na wiele lat przed tym, zanim pojawił się COVID-19. Obecnie rozprzestrzenianie się wirusa małpiej ospy dało początek nowym teoriom spiskowym dotyczącym Billa Gatesa. Powstał nawet hasztag #BillGatesBioTerrorist Trends, który jest masowo udostępniany na Twitterze.

Bill Gates
Autor: EVAN AGOSTINI/INVISION/AP

Wraz z momentem wybuchu pandemii koronawirusa, powstało mnóstwo teorii związanych z Billem Gatesem. Według jednej z teorii spiskowych Bill Gates poinformował CIA o szczepionce zmieniającej umysł w 2005 roku, a w 1997 roku powiedział, że "przeludniona planeta" padnie ofiarą "wirusa atakującego płuca". Miliarderowi zarzucano również wstrzykiwanie mikrochipów, które mają podawać lokalizację osób zaszczepionych. 

Nic więc dziwnego, że wraz z rozprzestrzenianiem się wirusa małpiej ospy, zaczęto snuć domysły o kolejnym zamieszaniu Gatesa w wybuch pandemii.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

#BillGatesBioTerrorist Trend

W mediach społecznościowych powstał nawet hashtag #BillGatesBioTerrorist, który na Twitterze zalał serię postów dotyczących propagowania teorii spiskowych. Na temat powiązań filantropa z małpią ospą wypowiedziały się zarówno osoby prywatne, jak i publiczne. Wśród komentujących można zauważyć również obecność anonimowych kont.

Na przykład konto o nazwie "Just call me Mike" wstawiło wpis oznaczony słynnym hashtagiem, w którym sugeruje, że Gates "uwalnia patogeny i eksperymentuje na ludziach" i że stało się tak w przypadku COVID-19 i małpiej ospy.

Internauci wskazywali równiez na poprzednie komentarze Gatesa, wzywające świat do lepszego przygotowania się na możliwe ataki ospy. 

Jednak najwięcej zamieszania wokół sprawy zrobił komentarz Marjorie Taylor Greene, Republikanki z Georgii, podczas czwartkowej wieczornej edycji jej programu na żywo na Facebooku MTG: na żywoGreene. Marjorie zasugerowała, że Bill Gates, miał nadzieję "zarobić dużo pieniędzy" na nowej "plandemii" małpiej ospy. 

Kongresmenka udostępniła klip wideo z wywiadu Gatesa z listopada 2021 r. z Jeremym Huntem, przewodniczącym brytyjskiego Komitetu ds. Zdrowia i Opieki Społecznej. Gates nie wspomniał w wywiadzie o małpiej ospie, ale ostrzegł, że rządy powinny przygotować się na przyszłe pandemie i wezwał Światową Organizację Zdrowia (WHO) do zainwestowania 1 miliarda dolarów rocznie w utworzenie odpowiedniej grupy zadaniowej. Na podstawie nagrania Marjorie Taylor Greene zarzuciła Gatesowi zamieszanie w spisek.

Teorie te nie mają jednak potwierdzenia. Sam Gates uważa, że zwolennicy teorii spiskowych wolą zalożyć, że za pandemią może "stać jakiś zły człowiek", zamiast spróbować zrozumieć skomplikowane procesy biologiczne.