Będzie nowy dzień wolny od pracy? W 2025 roku skorzystać mogą tylko wybrańcy
O wprowadzenie do kodeksu pracy jednego dodatkowego dnia płatnego urlopu zaapelowała do kandydatów na prezydenta Fundacja Rak'n'Roll. Z "Dnia na U" korzysta już około 50 000 pracowników w całej Polsce, ale tylko w wybranych firmach i instytucjach. Czy dodatkowy dzień wolny od pracy wkrótce obejmie wszystkich Polaków?

– Dostęp do badań profilaktycznych nie powinien być luksusem. To podstawowe prawo każdego obywatela, dlatego obowiązkiem głowy państwa jest dołożenie starań, aby profilaktyka zajęła należne jej miejsce – zarówno w debacie publicznej, jak i systemowej. Musimy pamiętać, że inwestycja w profilaktykę to zysk dla całego społeczeństwa w długiej perspektywie czasu – mówi Marta Bednarek z Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj Życie!, inicjatora kampanii „Dzień na U”.
We wtorek 6 maja przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca kolejny rok kampanii "Dzień na U" (pierwsza edycja miała miejsce w 2019 roku). Fundacja Rak'n'Roll wystosowała specjalny apel do wszystkich kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta:
Żądamy zawieszenia kampanii prezydenckiej na 1 dzień! Kandydatki, Kandydaci! Oddajcie go sprawie ważniejszej – zdrowiu. Zamiast iść na wiec, pójdźcie do placówki medycznej. Zamiast badać opinię publiczną, zbadajcie siebie. Zamiast na pytania dziennikarzy, odpowiedzcie na pytania lekarza.
Fundacja wezwała także kandydatów do wpisania "Dnia na U" do swoich programów wyborczych.
Czy kandydaci na prezydenta muszą przejść badania?
Podczas wtorkowej konferencji, organizacja zrzeszająca pacjentów z rakiem zaapelowała do kandydatów na prezydenta o chwilowe zawieszenie kampanii wyborczej i poddanie się badaniom profilaktycznym. Fundacja Rak’n’Roll chce, by kandydaci zademonstrowali ideę "Dnia na U" na własnym przykładzie i włączyli go do swoich programów wyborczych, umożliwiając każdemu obywatelowi skorzystanie z tego rozwiązania.
W Polsce kandydaci ubiegający się o fotel prezydenta (ani prezydent po objęciu urzędu) nie są zobowiązani do poddawania się regularnym badaniom. Jednak jak pokazał sondaż przeprowadzony na zlecenie "Super Expressu", znacząca większość Polaków - aż 62 proc. - uważa, że politycy startujący w wyborach "powinni opublikować raport o swoim stanie zdrowia".
– Polacy chcą żeby prezydent był człowiekiem zdrowym nie tylko fizycznie (...). Tak więc prezydent musi spełniać określone kryteria zdrowotne, aby mógł kierować naszym krajem. To logiczne, zwłaszcza, że żeby kierować autem, należy przejść badania – komentuje politolog prof. Kazimierz Kik w rozmowie z SE.pl.
Tymczasem badanie CBOS z 2024 roku, poświęcone prozdrowotnym zachowaniom Polaków, pokazuje, że zaledwie jedna trzecia dorosłych wykonuje profilaktyczne badania medyczne lub zapobiegawczo odwiedza dentystę częściej niż raz w roku. Wśród wymówek najczęściej pojawia się "brak czasu". Właśnie temu mógłby zaradzić "Dzień na U".
"Dzień na U" - dodatkowy dzień urlopu na badania. Kto może skorzystać?
Inicjatywa Fundacji Rak'n'Roll ma na celu zainicjowanie zmian legislacyjnych, a finalnie - wpisanie do kodeksu pracy dodatkowego, w pełni płatnego dnia urlopu, który miałby być wykorzystywany przez pracowników na przeprowadzenie badań profilaktycznych lub wizytę u specjalisty.
– Dzięki regularnym badaniom, szczepieniom, ale także dbaniu o zdrowy styl życia, jesteśmy bardziej szczęśliwi, żyjemy dłużej i lepiej. Profilaktyka umożliwia także znaczące ograniczenie kosztów związanych z leczeniem oraz zmniejszenie strat wynikających z absencji pracowników – podkreśla Marta Bednarek z Fundacji Rak’n’Roll.
Należy teraz jeszcze zaoferować Polkom i Polakom ważny element – czas – niezbędny na skorzystanie z tych narzędzi, by mogli bez obaw o nieobecność w pracy zadbać o potwierdzenie swojego zdrowia
– dodaje Bednarek.
"Dzień na U" to inicjatywa Fundacji Rak'n'Roll. Wygraj Życie! zapoczątkowana w 2019 roku, promująca regularne badania profilaktyczne. Od 2022 roku "Dzień na U" funkcjonuje jako program pracowniczy oferujący dodatkowy, płatny dzień wolny na profilaktykę. Z tego benefitu korzysta już około 50 000 pracowników w ponad 90 firmach i instytucjach w całej Polsce.
Zobacz galerię: 7 ważnych badań, które możesz zrobić na NFZ. Warto!
