Barwa oczu zdradzi, czy grozi ci rak skóry. Dwa kolory podnoszą ryzyko

2023-04-04 11:34

Rak skóry to groźny nowotwór złośliwy. Może rozwijać się szybko, a jego główną przyczyną jest nadmierne opalanie. Eksperci wykazali, że na jeden z typów tego nowotworu bardziej podatne są osoby z określonymi kolorami tęczówki oka.

Badanie dermatoskopowe
Autor: Getty Images Barwa oczu zdradzi, czy grozi ci rak skóry. Dwa kolory podnoszą ryzyko

Rak skóry to określenie grupy nowotworów, wśród których wyróżnia się m.in. czerniaka, raka podstawnokomórkowego i raka kolczystokomórkowego.

Badacze alarmują, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba przypadków każdego z tych nowotworów znacząco wzrosła.

Najczęstszym z nich jest rak podstawnokomórkowy, który występuje aż pięciokrotnie częściej, niż rak kolczystokomórkowy. Z kolei najwięcej obaw budzi czerniak - najbardziej złośliwy typ nowotworu skóry.

Jak rozpoznać czerniaka?

Te osoby mogą być bardziej narażone na raka skóry

Od lat wiadomo, że ryzyko zachorowania na raka skóry ma związek m.in. z ilością pigmentu w skórze, pełniącego naturalną funkcję ochronną. Im mniej pigmentu - a więc im jaśniejsza karnacja - tym to ryzyko jest wyższe, zwłaszcza w przypadku czerniaka. Eksperci z The Warren Alpert Medical School of Brown University postanowili sprawdzić, czy taka sama zależność zachodzi w przypadku koloru oczu.

Badanie trwało 19 lat i obejmowało 35 662 mężczyzn. W tym czasie udokumentowano 445 przypadków czerniaka, 1123 zachorowania na raka kolczystokomórkowego i 7198 przypadków raka podstawnokomórkowego.

Analiza wykazała, że - w porównaniu z osobami o brązowej lub innej ciemnej barwie oczu - osoby, których oczy były jasnobrązowe, zielone, niebieskie lub szare miały o 24 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka kolczystokomórkowego.

Z kolei wyższe ryzyko raka podstawnokomórkowego zaobserwowano u uczestników o orzechowej, zielonej lub niebieskiej barwie oczu. Ale: "Nie znaleźliśmy istotnych powiązań między kolorem oczu a ryzykiem czerniaka." - napisali badacze.  

Jak rozpoznać raka skóry? To możliwe objawy

Rak skóry może rozwinąć się w dowolnym miejscu na ciele. Czerniak rozwija się w wyniku zmian, jakie zachodzą w komórkach pigmentowych, rak podstawnokomórkowy - w efekcie niekontrolowanego rozrostu komórek głębokiej warstwy naskórka, zaś rak kolczystokomórkowy - w komórkach środkowej warstwy naskórka.

Główną przyczyną raka skóry jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, a ryzyko - oprócz jasnej karnacji - zwiększają również uwarunkowania genetyczne, wiek powyżej 40. lat, ekspozycja na arsen czy niektóre infekcje wirusowe.

Warto wiedzieć, że objawy raka skóry mogą być bardzo różne. W każdym przypadku uwagę powinno zwrócić pojawienie się na skórze widocznych zmian. W przypadku raka podstawnokomórkowego niepokojące są guzki z charakterystyczną perełkowatą otoczką, z kolei rak kolczystokomórkowy to najczęściej drobne, złuszczające się grudki, które przypominają wrzodziejącą ranę, lub zmianę brodawkową.

Czerniak natomiast rozwija się z pieprzyków (lub pojawia jako nowa zmiana) - jego cechą charakterystyczną jest nieregularny, asymetryczny kształt i "poszarpane" brzegi.

W każdym przypadku należy zgłosić się do dermatologa, który oceni rodzaj zmiany.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki