Australiczycy na fretkach testują szczepionkę na koronawirusa. Kiedy pojawi się na rynku?

2020-04-02 10:57

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w Australii rozpoczęła się pierwsza faza testów szczepionki na koronawirusa. Testowana na fretkach szczepionka będzie jednak gotowa nie wcześniej, niż za 18 miesięcy.

Posłuchaj, jak się leczy zarażonych koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Australijska agencja rządowa ds. badań CSIRO rozpoczęła 2 kwietnia badania przedkliniczne dwóch potencjalnych szczepionek przeciw koronawirusowi w laboratorium w Melbourne. Szczepionka i efekty jej działania testowana będzie jednak nie na ludzkich ochotnikach, lecz na fretkach. Dlaczego? Gdyż ich układ oddechowy reaguje na koronawirusa w podobny sposób, co układ oddechowy ludzi.

Jak powiedział w rozmowie z agencją Reuters Rob Grenfell, dyrektor ds. zdrowia w CSIRO, badania na zwierzętach będą trwały około trzech miesięcy. Łącznie z kolejnymi fazami testów, które mogą potrwać nawet do 18 miesięcy, australijska szczepionka - w optymistycznym wariancie - może być gotowa pod koniec przyszłego roku.

Projekt australijskiej agencji CSIRO jest jednym z ponad 40 badań nad szczepionką na koronawirusa. W Australii i Holandii trwają ponadto badania kliniczne prawie 100-letniej szczepionki na gruźlicę, która - jak spekulują autorzy badań - może okazać się skuteczna także przeciwko koronawirusowi. Podobne badania planują wspólnie hiszpańscy i francuscy naukowcy.

Przynajmniej trzy potencjalne nowe szczepionki na koronawirusa - opracowane przez naukowców w USA, Chinach i Wielkiej Brytanii - są już w fazie badań klinicznych, tj. z udziałem ludzi. Amerykańska firma Moderna Therapeutics planuje udostępnić środek najbardziej narażonym na wirusa grupom - np. personelowi medycznemu - już jesienią tego roku. Ale według ekspertów przed przyszłym rokiem nie należy się spodziewać żadnej ogólnodostępnej szczepionki.

Jak się ustrzec przed koronawirusem?

Czytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE