Australiczycy na fretkach testują szczepionkę na koronawirusa. Kiedy pojawi się na rynku?

2020-04-02 10:57

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w Australii rozpoczęła się pierwsza faza testów szczepionki na koronawirusa. Testowana na fretkach szczepionka będzie jednak gotowa nie wcześniej, niż za 18 miesięcy.

Posłuchaj, jak się leczy zarażonych koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Australijska agencja rządowa ds. badań CSIRO rozpoczęła 2 kwietnia badania przedkliniczne dwóch potencjalnych szczepionek przeciw koronawirusowi w laboratorium w Melbourne. Szczepionka i efekty jej działania testowana będzie jednak nie na ludzkich ochotnikach, lecz na fretkach. Dlaczego? Gdyż ich układ oddechowy reaguje na koronawirusa w podobny sposób, co układ oddechowy ludzi.

Jak powiedział w rozmowie z agencją Reuters Rob Grenfell, dyrektor ds. zdrowia w CSIRO, badania na zwierzętach będą trwały około trzech miesięcy. Łącznie z kolejnymi fazami testów, które mogą potrwać nawet do 18 miesięcy, australijska szczepionka - w optymistycznym wariancie - może być gotowa pod koniec przyszłego roku.

Projekt australijskiej agencji CSIRO jest jednym z ponad 40 badań nad szczepionką na koronawirusa. W Australii i Holandii trwają ponadto badania kliniczne prawie 100-letniej szczepionki na gruźlicę, która - jak spekulują autorzy badań - może okazać się skuteczna także przeciwko koronawirusowi. Podobne badania planują wspólnie hiszpańscy i francuscy naukowcy.

Przynajmniej trzy potencjalne nowe szczepionki na koronawirusa - opracowane przez naukowców w USA, Chinach i Wielkiej Brytanii - są już w fazie badań klinicznych, tj. z udziałem ludzi. Amerykańska firma Moderna Therapeutics planuje udostępnić środek najbardziej narażonym na wirusa grupom - np. personelowi medycznemu - już jesienią tego roku. Ale według ekspertów przed przyszłym rokiem nie należy się spodziewać żadnej ogólnodostępnej szczepionki.

Jak się ustrzec przed koronawirusem?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE