Astma może chronić przed guzami mózgu?

2021-12-17 13:33

Amerykańscy neurolodzy znaleźli dowody na to, dlaczego osoby zmagające się z astmą są w mniejszym stopniu narażone na ryzyko występowania guza mózgu. Są pełni nadziei, że dzięki nowym ustaleniom leczenie takich guzów nowotworowych okaże się skuteczniejsze.

Kobieta używa inhalatora.
Autor: Getty Images

Astma to przewlekła choroba zapalna górnych dróg oddechowych, która rozwija się nagle i intensywnie. Jej pierwsze objawy pojawiają się najczęściej w dzieciństwie. Obecnie temu schorzeniu przyjrzał się jeszcze bliżej zespół naukowców z Wydziału Medycznego Washington University w St. Louis. I odkrył pewien związek! 

Poradnik Zdrowie: astma

Astma a guzy mózgu: jaki związek?

Według badaczy chorzy na astmę znacznie rzadziej zapadają na nowotwory mózgu. Jak podkreślili, w patogenezie astmy bierze udział szereg komórek zapalnych między innymi limfocyty T. Dlatego przeprowadzili badanie na myszach, aby sprawdzić, jak te komórki zachowują się w przypadku astmy i guza mózgu.

W ramach tej analizy uczeni znaleźli geny, które są odpowiedzialne za rozwój guzów nerwu wzrokowego. Wywołali zatem astmę u gryzoni w wieku 4. i 6. tygodni i co się okazało? To, że u myszy z indukowaną astmą nie pojawiły się symptomy guza mózgu do 3. i 6. miesiąca życia. Natomiast u zwierząt bez astmy ta choroba się rozwinęła.

Jeden z autorów badania, neurolog dr David Gutmann stwierdził, że „nie zamierzają u nikogo wywoływać astmy, ponieważ sama może być chorobą śmiertelną”. – Ale co by było, gdybyśmy mogli oszukać limfocyty T, aby myślały, że są limfocytami T astmy, kiedy dostają się do mózgu, więc nie wspierają już tworzenia i wzrostu guzów mózgu? – rozważał.

Limfocyty T wydzielają substancję białkową

Jak pokazują wyniki z poprzednich badań, zatrzymanie limfocytów T przed produkcją białka znanego jako dekoryna, może zmniejszyć stan zapalny w układzie oddechowym. Według najnowszej analizy u myszy z astmą zauważono większą ekspresję dekoryny w limfocytach T ich nerwów wzrokowych, śledziony i węzłów chłonnych. To odkrycie jest odpowiedzią na to, co zaobserwowano u chorych na astmę.

Poziom dekoryny był znacznie mniejszy u gryzoni bez astmy. Zdaniem naukowców ta białkowa substancja nie wpływa korzystnie na płuca, ale za to może wykazywać działanie przeciwnowotworowe.

Grupa naukowców ustaliła, że zwiększona ilość dekoryny wzdłuż nerwu wzrokowego może hamować lokalne limfocyty T przed aktywacją mikrogleju mózgu. W ich opinii być może wykorzystanie dekoryny jako potencjalnej metody terapeutycznej może pozwolić zatrzymać gromadzenie się komórek nowotworowych u ludzi. Aby potwierdzić tę wstępną hipotezę, potrzebne są kolejne badania z udziałem dzieci chorych na astmę.

Sonda
Czy regularnie wykonujesz ćwiczenia oddechowe?