Ashton Kutcher opowiedział o swojej chorobie: "Nie wiedziałem, czy jeszcze coś usłyszę, czy będę znów chodził"

2022-08-11 9:22

Chorobę autoimmunologiczną zdiagnozowano u Ashtona Kutchera - popularnego aktora, znanego również w Polsce - już dwa lata temu, jednak opowiedział o niej dopiero teraz. Jak wyznał w programie Beara Gryllsa, podróżnika, popularyzatora survivalu, choroba sprawiła, że stał się "ślepy i głuchy", nie wiedział też, czy jeszcze kiedyś stanie na nogi. "Mam szczęście, że żyję" - powiedział.

Ashton Kurcher
Autor: JORDAN STRAUSS/INVISION/AP

Ashton Kutcher znany jest z różnych ról - w Polsce większość osób kojarzy go z filmu Efekt Motyla oraz z serialu "Różowe lata siedemdziesiąte", w którym wystąpił ze swoją obecną żoną, Milą Kunis. Para ma dwoje dzieci - córkę i syna. Wcześniej aktor był związany z Demi Moore.

Ashton Kutcher miał poważne problemy ze zdrowiem

Aktor niedawno wystąpił w programie "Running Wild With Bear Grylls: The Challenge" prowadzonym przez znanego podróżnika i popularyzatora sztuki przetrwania - Beara Gryllsa. Gdy przedzierali się przez gęsty lat wyznał, że ostatnie lata były dla niego wyjątkowo trudne - dwa lata temu zdiagnozowano u niego chorobę autoimmunologiczną: układowe zapalenie naczyń.

Jak powiedział w klipie z programu, wydanego jeszcze przed emisją odcinka: "Nie doceniasz tego, co masz, dopóki nie przychodzi taka chwila, kiedy  nie wiesz, czy kiedykolwiek będziesz w stanie ponownie widzieć" — powiedział gwiazdor. "Nie wiedziałem, czy jeszcze coś usłyszę, czy będę znów chodził".

Powrót do zdrowia zajął mu rok. Jak stwierdził, ma "szczęście, że żyje" po "przerażającej podróży", która uczyniła go silniejszym i odpornym.

Układowe zapalenie naczyń może zagrażać życiu

Choroba, o której mówił Ashton Kutcher, należy do grupy układowych chorób tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. W ich przebiegu dochodzi do stanu zapalnego ścian naczyń, a następnie do ich martwicy, co może doprowadzać do tworzenia się zatorów i zakrzepów, a w efekcie do niedokrwienia narządów i tkanek.

Objawy zależą od tego, które naczynia zostały zaatakowane chorobą - zazwyczaj są to nerki, skóra, układ nerwowy (w którym może dojść do zespołów uszkodzenia nerwów obwodowych), gałki oczne oraz drogi oddechowe, a także układ pokarmowy. Częste objawy to zmęczenie, gorączka, ból głowy, dzwonienie w uszach, drętwienie kończyn i problemy z poruszaniem się, a w skrajnych przypadkach - utrata wzroku czy słuchu. Choroba może mieć bardzo groźne następstwa, w tym uszkodzenie wątroby oraz udar mózgu.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do immunologa?