Osiem objawów, których nie wolno lekceważyć. Mogą świadczyć o guzie mózgu

2022-08-10 13:15

Słowa "guz mózgu" budzą uzasadniony lęk i przerażenie, gdyż nowotwory mózgu co roku zabijają blisko dwa tysiące Polaków. Tymczasem guz mózgu to nie zawsze nowotwór. Niezależnie jednak od pochodzenia daje określone, zbliżone objawy. Jeśli je masz, nie ignoruj ich, gdyż wczesna diagnoza może znacząco poprawić rokowania, zwłaszcza jeśli guz okaże się zmianą nowotworową.

Osiem objawów, których nie wolno lekceważyć. Mogą świadczyć o guzie mózgu
Autor: Getty Images

Guz mózgu to każda obca struktura - na przykład ropień, tętniak czy torbiel, czy też guz nowotworowy - która tworzy się w tkankach mózgu i doprowadza do wzrostu ciasnoty śródczaszkowej. To daje określone objawy ogólne, które występują niezależnie od rodzaju guza. Są też objawy ogniskowe, związane bezpośrednio z lokalizacją guza.

Oto najbardziej charakterystyczne objawy guza mózgu

Objawy ogólne guza mózgu pojawiają się wówczas, kiedy z powodu powiększania się guza dochodzi do wzrostu ciśnienia w obrębie czaszki. Należą do nich:

  • ciągłe, silne bóle głowy, które narastają w ciągu kolejnych tygodni i najczęściej występują nad ranem, nasilając się po przebudzeniu, a także w trakcie zmiany pozycji, kaszlu czy ćwiczeń i nie ustępują po lekach przeciwbólowych.
  • wymioty i nudności, nasilające się rano
  • zawroty głowy
  • zaburzenia pamięci
  • osłabienie sprawności umysłowej
  • napady padaczkowe - statystyki pokazują, że co najmniej 50 proc. osób z nowotworem mózgu doświadczyło co najmniej jednego takiego napadu.
  • nietypowe uczucie senności
  • epizody utraty przytomności.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Jeśli odczuwasz któryś z powyższych objawów, lub kilka z nich, lekarzem z wyboru jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Po zebraniu wywiadu oraz po wstępnym rozpoznaniu lekarz powinien skierować cię do neurologa lub neurochirurga, którzy poprowadzą dalszą diagnostykę.

Poradnik Zdrowie: mgła mózgowa

Jak rozpoznaje się guza mózgu?

Same objawy to za mało, żeby postawić diagnozę - konieczne są również badania obrazowe, które potwierdzą, czy za zgłaszane dolegliwości odpowiada guz mózgu, czy też są one objawem innych chorób, a w przypadku istnienia podejrzanej zmiany określą jej lokalizację, charakter i wielkość.

Badaniem z wyboru w takich przypadkach jest rezonans magnetyczny, ale jeśli istnieje podejrzenie, że guz umiejscowił się w tylnym dole czaszki, wykonywana jest tomografia komputerowa. Często konieczna jest również dodatkowa diagnostyka, np. badanie histopatologiczne materiału pobranego z guza, czy stężenie markerów nowotworowych.