Aplikacja STOP COVID - jak działa?

2020-10-23 10:54

Premier zachęca wszystkich, aby instalowali rządową aplikację STOP COVID, która ma pomóc w ograniczeniu transmisji wirusa. Jak działa aplikacja?

Aplikacja ProteGo Safe. Czy musisz ją mieć? Czy jest bezpieczna?
Autor: Getty Images

Morawiecki o aplikacji STOP COVID

- Za nami pracowity dzień w Sejmie, przed nami długa droga i dużo wysiłku, ale przyjęta dzisiaj ustawa wzmocni nasze narzędzia w walce z pandemią koronawirusa. Dziękuję wszystkim parlamentarzystom za dzisiejszą debatę, była gorąca, niekiedy ze zbyt dużym natężeniem emocji - powiedział premier w nagraniu, zamieszczonym na Facebooku.

Premier zaznaczył, że "zwycięstwa z COVID-19 nie da się uchwalić w Sejmie czy w Senacie". - Dla chorych na COVID-19, lekarzy, służb, nie ma dnia do stracenia. Dopóki nie mamy szczepionki, musimy zaszczepić w sobie solidarność, chęć niesienia pomocy, odpowiedzialność jednych za drugich - mówił.

Polecamy: Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko - jak się ubiegać?

- Dystans, dezynfekcja, maseczki, niech to będą nasze przykazania na czas epidemii, ale te trzy zasady nie wyczerpują naszych możliwości - mówił Morawiecki.

Szef rządu zachęcał wszystkich do zainstalowania aplikacji "Stop COVID", ponieważ - jak przekonywał - "technologia jest naszą wielka sojuszniczką w walce z epidemią".

- Aplikacja na telefon, to proste narzędzie, które śledzi wirusa i ostrzega nas przed zagrożeniem, jej powstanie zawdzięczamy polskim informatykom i polskim firmom - mówił premier.

Czytaj też: Premier Morawiecki: Mam nadzieję, że nie dojdzie do lockdownu

- Ja mam Stop COVID na swoim telefonie i zachęcam was do instalacji. Aplikacja nie tylko chroni nas przed wirusem, ale też chroni naszą prywatność. Poinformuje nas o kontakcie z wirusem bez przekazywania komukolwiek naszych danych. Im więcej osób skorzysta z aplikacji, tym szybciej zatrzymamy rozprzestrzenianie się wirusa, dbajmy o siebie i innych - apelował Morawiecki.

Premier pokazał też, jak wygląda ta aplikacji; poinformował, że dowiedział się z niej, iż ma "bardzo niskie ryzyko infekcji".

- Gorąco zachęcam do wgrania sobie tej aplikacji i jej używania - zakończył.

Aplikację można pobrać wchodząc na stronę https://www.gov.pl/web/protegosafe

Jak działa aplikacja STOP COVID?

Aplikacja składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich to moduł umożliwiający samokontrolę stanu zdrowia. To swoisty „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. To rozwiązanie oparte o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Drugi moduł – to skanowanie Twojego otoczenia i komunikowanie w przypadku ryzyka kontaktu z wirusem. Więcej o działaniu aplikacji STOP - COVID ProteGo Safe znajdziesz w zakładce Jak to działa.