Aplikacja do zwalczania nałogów

2019-03-04 14:09

Psychologowie z Instytutu Psychologii PAN opracowali aplikację, która ma wspierać użytkowników w zrywaniu z nałogiem i pomaga naukowcom lepiej poznać przyczyny nawrotów w uzależnieniach.

Aplikacja do zwalczania nałogów
Autor: Getty images

Nałogometr to bezpłatna aplikacja na telefony komórkowe z systemem Android, która umożliwia użytkownikowi monitorowane swoich zachowań nałogowych. Służy do badania uzależnień od substancji takich jak alkohol, papierosy, narkotyki i dopalacze, a także nałogowych zachowań, jak niekontrolowane objadanie się, granie w gry komputerowe, korzystanie z pornografii, kompulsywne uprawianie seksu czy hazard. Aplikacja została opracowana przez dr hab. Mateusza Golę i mgr Macieja Skorko w ramach Ogólnopolskiego Badania Nałogów.

Jak działa aplikacja Nałogometr

Aplikacja kilka razy dziennie zadaje użytkownikowi pytania. - Odpowiedź zajmuje zwykle niecałą minutę. To motywuje użytkownika, by w danym momencie zastanowić się, co się z nim dzieje, jaki jest jego poziom stresu, nastrój i jak to jest związane z chęcią sięgnięcia po używki lub po nałogowe zachowania - tłumaczy dr Gola. Użytkownicy pytani są też o to, co im pomaga w walce z głodem nałogowym. Po 30 dniach korzystania z aplikacji użytkownik automatycznie dostaje indywidualny raport. Zawarte w nim informacje mówią m.in. o tym, jak w danym okresie przebiegał nałóg lub z czym dokładnie związany jest u danej osoby wewnętrzny przymus, aby ulec uzależnieniu.

Anonimowe badania pomogą w rozwoju terapii

Nałogometr nie tylko pomaga użytkownikom w kontrolowaniu zachowań nałogowych. Dane, zebrane anonimowo dzięki aplikacji, mają pomóc naukowcom zbadać mechanizmy wchodzenia w nałóg i zrozumieć czynniki przyczyniające się do nawrotów, a co za tym idzie – opracować nowe formy terapii. Według dr. Goli problemem jest m.in. to, że uzależnienia często traktuje się jako jednolity problem. W terapiach grupowych wszystkim uczestnikom proponuje się jednakowe podejście do terapii. - Być może jednak do podobnego skutku - jakim są symptomy uzależnienia - prowadzą różne czynniki. Jeśli odpowiednio wyróżni się kilka grup osób z uzależnieniami, to będzie można zaproponować im osobne, skuteczniejsze formy terapii - ma nadzieję naukowiec. - Alkoholizm może być u jednej osoby wynikiem słabego radzenia sobie ze stresem. U innej osoby przyczyną może być np. problem z nastrojem. U kogoś innego - problem z kontrolowaniem impulsów, aby natychmiast zrobić coś przyjemnego. Dzięki danym, jakie uzyskamy z aplikacji Nałogometr, chcemy uchwycić takie zależności - powiedział badacz.

J.A.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki