Aplidin - nowy lek na COVID-19. Aż 80 razy skuteczniejszy, niż Remdesvir

2020-07-04 9:24 Katarzyna Hubicz

Czy produkowany w Hiszpanii lek Aplidin stosowany w terapii szpiczaka mnogiego, nowotworu układu krwiotwórczego okaże się skutecznym wsparciem w walce z COVID-19? Jak informuje hiszpański dziennik El Mundo, z badań wynika, że produkowany w Hiszpanii lek Aplidin jest dużo skuteczniejszy w leczeniu COVID-19 niż Remdesvir.

Hiszpańska gazeta powołuje się na testy prowadzone w jednym z południowokoreańskich laboratoriów, prowadzone przez współpracującą z producentem leku południowokoreańską spółką Boryung Pharmaceutical.

Testy potwierdziły, że Aplidin, stosowany do tej pory podczas terapii szpiczaka mnogiego, jest aż jest 80 razy skuteczniejszy niż Remdesivir w leczeniu zakażonych koronawirusem komórek ludzkich płuc.

Jak informuje dziennik, jeszcze wyższą skuteczność Aplidinu obserwowano w przypadku komórek małpy, gdzie rezultaty hiszpańskiego leku w walce z Covid-19 były lepsze o 2400-2800 razy w stosunku do wyników Remdesiviru.

Badanie wykazało również, że Aplidin może przeciwdziałać też towarzyszącemu Covid-19 zespołowi ostrej niewydolności oddechowej.

Z informacji władz Pharma Mar, producenta leku wynika, że Aplidin atakuje białka EF1A, odpowiadające za reprodukcję wirusa w organizmie zainfekowanej osoby i w ten sposób powstrzymuje jego replikację.

Bazujący na komórkach pochodzących z bezkręgowców morskich Aplidin używany był dotychczas podczas leczenia szpiczaka mnogiego, nowotworu układu krwiotwórczego. Terapia tym środkiem prowadzona była do tej pory tylko w Australii, gdzie miejscowe władze dopuściły lek do obrotu.

Z informacji przekazanej mediom przez prezesa spółki Boryung Pharmaceutical wynika, że pierwsze testy Aplidinu na pacjentach chorych na COVID-19 i przebywających w południowokoreańskich szpitalach ruszą w trzecim kwartale 2020 r.

Zgodę na badania kliniczne Aplidinu przeciwko Covid-19 wydała już Hiszpańska Agencja Leków (AEM). W kolejnych tygodniach ruszyły pierwsze badania w trzech szpitalach na terenie aglomeracji madryckiej.

Władze spółki Pharma Mar zapowiedziały już, że prowadzone na pacjentach hiszpańskich szpitali badania skuteczności Aplidinu będą prowadzone do końca lipca.

Źródło: PAP

Posłuchaj, jak długo można przechowywać otwarte leki oraz gdzie wyrzucić zużyte. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Jak przechowywać leki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE