Nowe badanie: koronawirus zmutował. Szczep D614G bardziej zakaźny, niż poprzednie

2020-07-03 9:08

Jak wynika z analizy badań naukowców brytyjskiego Uniwersytetu Sheffield i amerykańskiego Uniwersytetu Duke opublikowanej właśnie w piśmie Cell, koronawirus zmutował - szczep, który obecnie dominuje na świecie, jest znacznie bardziej zakaźny, niż ten, który pierwotnie pojawił się w Chinach. Ale, jak informują naukowcy, jest też dobra wiadomość.

koronawirus
Autor: Getty Images

Przeprowadzone przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Sheffield i amerykańskiego Uniwersytetu Duke badania wykazały, że w białkowych wypustkach koronawirusa, za pomocą których atakuje on komórki, pojawiły się mutacje - dzięki nim wirus szybciej wnika do komórek. Ta mutacja sprawiła, że e nowy szczep, nazwany D614G, stał się dominującą odmianą koronawirusa krążącą na świecie.

Jak powiedział dr Thushan de Silva, lider zespołu brytyjskich naukowców: "Dane otrzymane przez nasz zespół w Sheffield sugerują, że nowy szczep wiąże się z większym stężeniem wirusa w górnych drogach oddechowych pacjentów z Covid-19, co oznacza, że zdolności wirusa do zakażania ludzi mogą być większe".

Dodał, ze jest też dobra wiadomość: dotychczasowe badania nie wykazały, by nowa odmiana wirusa wiązała się z cięższym przebiegiem choroby.

Naukowcy doszli do takich wniosków, badając dane 999 brytyjskich pacjentów. Ci, którzy nosili w sobie nowy szczep, mieli w organizmie więcej cząsteczek wirusa, choć nie byli w gorszej kondycji niż pozostali.

Jednocześnie wyniki badań laboratoryjnych in vitro sugerują, że D614G może być do 3-6 razy bardziej zakaźny od pierwotnie występującego szczepu. Naukowcy zaznaczają, że aby w pełni zrozumieć konsekwencje mutacji, potrzebne będą dalsze analizy i badania.

Źródło: PAP

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie Dobrze" - Co można w internecie
Sonda
Powiedz nam: