Antydepresanty mogą nie działać tak, jak sądziliśmy. To odkrycie rzuca nowe światło na ich skuteczność
Depresja jest chorobą przewlekłą i wymaga leczenia, także farmakologicznego. Według WHO to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie. Nowoczesne antydepresanty nie powodują prawie żadnych skutków ubocznych, ale nowe badanie pokazuje, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych na dłuższą metę, wcale nie musi przynosić oczekiwanych rezultatów.
Do 2030 roku depresja będzie najczęściej diagnozowanym schorzeniem
Depresja nie wybiera – chorują na nią zarówno dorośli, jak i dzieci. W leczeniu tego schorzenia wykorzystuje się różne metody, ale najpopularniejszą z nich jest farmakoterapia, którą często uzupełnia psychoterapia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że do 2030 roku depresja stanie się najczęściej diagnozowanym schorzeniem.
Badania wykazują wysoką skuteczność leków antydepresyjnych w leczeniu depresji, w tym także na ogólne samopoczucie pacjentów. Zaburzenia depresyjne mają istotny wpływ na jakość życia chorego związaną z jego zdrowiem. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak antydepresanty oddziałują na zdrowie fizyczne i psychiczne osób chorujących na depresję.
To kontrowersyjne zagadnienie postanowili zbadać eksperci z King Saud University w Arabii Saudyjskiej. W swoim badaniu przeanalizowali wpływ stosowania leków przeciwdepresyjnych na jakość życia pacjentów z depresją.
Antydepresanty a jakość życia pacjentów z depresją
Grupa specjalistów doszła do wniosków, że z biegiem czasu stosowanie antydepresentów, nie wiążę się ze znaczenie lepszą jakością życia związaną ze zdrowiem w porównaniu z osobami cierpiącymi na depresję, które ich nie przyjmują. Do takich rezultatów specjaliści doszli, dzięki wykorzystaniu danych z dwóch dużych amerykańskich badań.
Wyniki jednego z nich potwierdziły, że przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych wiążę się z pewną poprawą jednego z analizowanych komponentów związanego z jakością życia wpływającego na zdrowie. Jednak kiedy porównano tę pozytywną zmianę z grupą pacjentów, którzy nie przyjmują antydepresantów, nie stwierdzono statystycznie istotnego związku leków przeciwdepresyjnych z fizycznym bądź psychicznym oddziaływaniem na zdrowie.
Jakość życia obserwowana wśród osób przyjmujących antydepresanty w ciągu dwóch lat, nie różniła się znacząco od tej, którą grupa badaczy zaobserwowała wśród osób nieprzyjmujących tych leków. Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie PLOS ONE nie byli w stanie przeanalizować żadnych podtypów ani różnych stopni depresji. Dlatego ich zdaniem, przyszłe analizy powinny zbadać zastosowanie niefarmakologicznych interwencji na depresję stosowanych w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi.
Objawy depresji
Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia trzy podstawowe objawy depresji. Są to obniżenie nastroju, brak radości życia (anhedonia) i brak energii (anergia).
Dodatkowo WHO wskazuje, że o depresji mogą świadczyć poniższe symptomy:
- negatywna własna ocena
- zachowania i myśli samobójcze
- poczucie winy
- zaburzenie aktywności
- niesprawność intelektualna
- zaburzenia snu
- zaburzenia apetytu i masy ciała.