6 ziół, które możesz trzymać w domu i na balkonie

2020-05-04 16:36

Domowa hodowla ziół to świetna sprawa - w każdej chwili masz pod ręką aromatyczne zioła, które nie były pryskane i są świeże. Jakie zioła można hodować w domu i na balkonie? Zobaczcie.

Skuteczne i bezpieczne zioła na lepsze trawienie
Autor: Getty images
Bazylia
Autor: Getty Images Bazylia

1. Bazylia

Na balkonie można hodować wiele roślin i ziół. Jednym z nich, można powiedzieć, że podstawowym w kuchni, jest bazylia. Bazylię wykorzystuje się do dań kuchni włoskiej (pizza, spaghetti, makaron z sosem serowym) oraz sałatek. Picie naparów z bazylii oraz dodawanie jej do potraw usprawnia trawienie oraz pracę nerek. Bazylia działa także odprężająco na organizm. 

Bazylia rośnie na słonecznych stanowiskach w średnio wilgotnej glebie. Dlatego bazylię trzeba regularnie podlewać i nie dopuścić, by ziemia wysychała. W doniczce bazylię można posadzić już wczesną wiosną. Liście należy wycinać od dołu ku górze.

Mięta pieprzowa
Autor: Getty Images Mięta pieprzowa

2. Mięta pieprzowa

Innym ziołem które można hodować na balkonie i jednocześnie wykorzystywać w kuchni jest mięta pieprzowa. Mięta pieprzowa wykorzystywana jest do sporządzania naparów, a także do dań mięsnych czy deserów. Działa uspokajająco i odprężająco. Można ją stosować w postaci olejku przy bólu głowy.

Mięta to idealne zioło na trawienie, gdyż zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz usprawnia pracę jelit. A przy tym nie jest wymagająca w uprawie. Musi stać w ciepłym i słonecznym lub półsłonecznym miejscu. Ją również należy regularnie nawadniać.

Rozmaryn
Autor: Getty Images Rozmaryn

3. Rozmaryn

Rozmaryn lekarski ma korzenny zapach i świetnie sprawdzi się jako dodatek do ryb, warzyw, zup czy dań mięsnych. Ma także szerokie działanie lecznicze: obniża poziom cukru we krwi, łagodzi ból brzucha, poprawia trawienia oraz działa oczyszczająco na wątrobę.

Czytaj więcej: Rozmaryn - właściwości lecznicze i zastosowanie

Rozmaryn wymaga słonecznego stanowiska i regularnego podlewania, ale uwaga - w przeciwieństwie do opisywanych wyżej ziół należy pozwolić ziemi wyschnąć przed kolejnym podlaniem. Niestety rozmaryn jest narażony na pojawienie się pasożytów, zwłaszcza, jeśli będzie mieszkał w zbyt wilgotnym miejscu. 

Tymianek
Autor: Getty Images Tymianek

4. Tymianek

Tymianek to kolejna roślina, która ma piękny zapach, choć lekko gorzki smak. Działa przeciwbakteryjnie, wykrztuśnie, a więc często znajdziemy go jako składnik syropów na kaszel. Dodatkowo tymianek łagodzi biegunkę, niweluje wzdęcia i działa łagodząco na stany zapalne w organizmie (łagodzi bóle reumatyczne). 

Tymianek stosuje się w kuchni do potraw z mięsa oraz do serów. Łagodzi także wzdymające działanie roślin strączkowych. Tymianek, który zamieszka w twojej doniczce musi stać na słońcu w wilgotnej ziemi. Wysiewa się go w kwietniu i maju, a aby zakwitł należy przyciąć czubki łodyg.

Melisa
Autor: Getty Images Melisa

5. Melisa

Melisa lekarska jest przydatna nie tylko w kuchni - picie naparu z niej łagodzi bóle menstruacyjne, działa uspokajająco na układ nerwowy oraz poprawia trawienie. Melisa sprawdza się także do robienia okładów podczas owrzodzeń, obrzęków lub ukąszeń owadów.

Melisa nie lubi wiatru i bardzo lubi słońce. Sieje się ją w marcu, natomiast rozsadza w maju. Liście zbiera się w suche dni. 

Lubczyk
Autor: Getty Images Lubczyk

6. Lubczyk

Lubczyk ma smak na początku gorzkawy, lekko ostry, jest też bardzo aromatyczny. Dodaje się go do zup, sałatek, sosów, dań mięsnych i rybnych oraz do owoców morza i rosołu. Jest składnikiem maggi. 

Lubczyk to naturalny afrodyzjak, a dodatkowo wzmacnia odporność, poprawia stan skóry oraz działa wykrztuśnie przy kaszlu. Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych (działa moczopędnie), a także wykazuje właściwości rozkurczowe, na skutek czego łagodzi bóle menstruacyjne.

Aby uprawiać lubczyk w donicy należy wybrać dużą, ceramiczną donicę, ustawić roślinę w półcieniu i nawozić co dwa tygodnie. Warto też pamiętać, żeby ziemię do kwiatów wymieszać z gliną i próchnicą.