5-latek trafił na SOR z ostrym bólem brzucha. To lekarze znaleźli w jego żołądku

2023-05-30 16:05

Pięcioletni chłopiec trafił do szpitala, ponieważ wystąpiły u niego silne bóle brzucha i biegunka. Podczas badania USG lekarze nie mogli uwierzyć w to, co znaleźli w jego żołądku. Okazało się, że dziecko połknęło całe opakowanie gum do żucia.

5-latek trafił na SOR z ostrym bólem brzucha. To lekarze znaleźli w jego żołądku
Autor: Getty Images 5-latek trafił na SOR z ostrym bólem brzucha. To lekarze znaleźli w jego żołądku

Dorośli często sięgają po gumę do żucia, aby odświeżyć oddech, zabić głód czy po prostu dla przyjemności. Jest także lubiana przez dzieci, szczególnie ta smakowa i balonowa. Podawanie najmłodszym gumy do żucia jest zalecane dopiero po skończeniu 4. roku życia. Przypadek 5-letniego chłopca, który opisali amerykańscy lekarze ze szpitala w Akron, pokazuje, że połknięcie gumy do żucia może być bardzo nieprzyjemne w skutkach.

5-latek zjadł całe opakowanie gumy do żucia

Pewna mama przyjechała ze swoim synkiem na oddział ratunkowy w Cleveland Clinic Akron General. Dzień wcześniej 5-latek zjadł 40 gum do żucia. Każdą z nich żuł krótko, a następnie połykał. Po sześciu godzinach u chłopca wystąpił silny ból brzucha, a później biegunka.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia odżywiania

Lekarze, którzy byli na dyżurze, wykonali dziecku badanie USG. Wykryli w żołądku małego pacjenta bezoar tzw. masę, która powstała z niestrawionej resztek gumy. Zajmował on aż 25 proc. tego narządu i utknął na samym dnie.

5-latek wylądował na stole operacyjnym. Chirurgom udało się usunąć zlepek gum przez jego gardło. Dziecku wyszło z tego bez szwanku. Miało dużo szczęścia, ponieważ gumy nie zdążyły mu zablokować jelit. Jedynie po zabiegu skarżył się na ból gardła.

Lekarz ostrzega rodziców

W obliczu tego przypadku nasuwa się pytanie, czy połknięcie przez dziecko gumy do żucia jest niebezpieczne? Gdy zdarzy się taka jednorazowa sytuacja, rodzic nie powinien panikować. Jedna połknięta guma trafi do układu pokarmowego, ale nie zostanie stawiona przez żołądek. Ze względu na swój skład chemiczny zostanie ona w całości wydalona z organizmu w niezmienionej formie.

Gastroenterolog dr Elizabeth Rajan z Mayo Clinic zwróciła jednak uwagę, by rodzice bacznie obserwowali swoje pociechy, by nie zjadały gum do żucia. Jak wyjaśniła, "w bardzo rzadkich przypadkach duże ilości połkniętej gumy w połączeniu z zaparciami mogą zablokować jelita u dzieci".