43-latkę bolała noga. W ten sposób objawiał się śmiertelnie groźny zakrzep

2023-01-04 13:23

Zakrzepica żył głębokich może objawiać się w różny sposób. Zdarza się, że jedynym objawem tej choroby jest silny ból i obrzęk nogi, które do złudzenia przypominają te odczuwane po urazie. Tak było u 43-letniej kobiety, której przypadek opisano w naukowym periodyku American Journal of Case Reports.

43-latkę bolała noga. W ten sposób objawiał się śmiertelnie groźny zakrzep
Autor: Getty Images 43-latkę bolała noga. W ten sposób objawiał się śmiertelnie groźny zakrzep

Zakrzepica żył głębokich to choroba zagrażająca życiu. W jej przebiegu w żyle głębokiej, głównie w nogach, tworzy się skrzep krwi. Jeśli oderwie się i wraz z krwią przemieści do płuc, może doprowadzić do zatorowości płucnej - powikłania, które może skończyć się nawet zgonem.

Do zachorowania na zakrzepicę mogą przyczynić się różne czynniki - ich wzajemne oddziaływanie określane jest mianem triady Virchowa. To unieruchomienie (związane np. z długą podróżą lub koniecznością leżenia w łóżku), nadkrzepliwość (spowodowana np. otyłością, terapią hormonalną czy wiekiem), a także uszkodzenie naczyń. Ryzyko tej choroby mogą zwiększać również czynniki genetyczne.

Rzadki przypadek kobiety, u której do wystąpienia zakrzepicy przyczyniło się wiele czynników ryzyka, opisano w American Journal of Case Reports.

Jak zapobiec zakrzepicy?

Pacjentka miała zakrzepicę, skrzep rozpuściły leki

43-letnia kobieta trafiła na izbę przyjęć z powodu trwającego przez dwa tygodnie bólu i obrzęku prawej nogi, który przypominał ten, jaki pojawia się po urazie - ale nie miał związku z żadnym wypadkiem. Początkowo obrzęknięte były obie nogi, później obrzęk lewej nogi ustąpił. Nie miała przy tym innych objawów takich jak ból w klatce piersiowej, kaszel, krwioplucie, trudności w oddychaniu, palpitacje serca czy omdlenia.

Kobieta nie była typową pacjentką. Jak piszą lekarze, miesiąc wcześniej przeszła ona laparotomię z powodu podostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Później przez dłuższy czas leżała w łóżku, znacząco ograniczając aktywność. Była chorobliwie otyła, chorowała na cukrzycę, w przeszłości miała również nadciśnienie i hiperlipidemię.

Wyniki badań krwi i moczu były prawidłowe. Prawa noga była jednak wyraźnie cieplejsza w dotyku i tkliwa, co jest typowym objawem zakrzepu krwi. Występował też tzw. objaw Homansa, czyli ból w łydce i w dole podkolanowym, który występował, gdy wyprostowała  nogę w kolanie, a następnie zginała stopę w kierunku kości piszczelowej. Obecność zakrzepicy żył głębokich prawej nogi prawej nogi potwierdzono w badaniu USG.

Kobieta otrzymała silne leki przeciwzakrzepowe, przez pewien czas musiała również zgłaszać się do szpitala na badania kontrolne.

Oto możliwe objawy zakrzepicy

Lekarze podkreślają, że zakrzepica nie jest tylko chorobą osób w podeszłym wieku. Może dotyczyć również młodszych, zwłaszcza jeśli występują czynniki ryzyka, do których należy m.in. długie unieruchomienie, czy otyłość. Objawy zakrzepicy żył głębokich są dość charakterystyczne. To przede wszystkim:

  • ból nogi, który ustępuje, gdy uniesiemy nogę
  • obrzęk jednej nogi
  • objaw Homansa
  • inny odcień skóry na nodze - z powodu zaburzonego przepływu skóra może być bledsza, szarawo-niebieska
  • gorączka
  • zadyszka
  • mrowienie i drętwienie
  • niedowład kończyny
  • duszności.

Jak jednak wskazuje przypadek powyższej pacjentki, nawet u osób z grup ryzyka nie zawsze występują wszystkie objawy zakrzepicy - niekiedy jest to tylko ból lub ból i obrzęk. Dlatego nie wolno lekceważyć takiej sytuacji i jeśli ból lub obrzęk nie ustępują, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.